Prišla vám pozvánka na spoločenskú udalosť a v hlave vám víria otázky, čo si obliecť, kedy máte prísť…?

Vezmite do rúk pozvánku a pozorne študujte, všetky potrebné informácie v nej isto nájdete.

Stačí ich len správne prečítať.

Pozvánka zvykne obsahovať všetko, čo by mal hosť vedieť. Najdôležitejšia je príležitosť, tej sa prispôsobuje všetko ostatné.

Niekedy sú však inštrukcie trochu zašifrované. Prinášame vám návod, ako ich rozlúštiť. Hosť musí informácie na pozvánke bez výnimky rešpektovať. Ak vám niečo nie je jasné, radšej sa poraďte s hostiteľom. Je rozhodne lepšie opýtať sa, než si vyrobiť faux pas. Ak ste napríklad dostali pozvánku na vaše meno a neviete, či so sebou môžete priviesť aj partnera, odpoveď je: nie, nemôžete. V prípade, že by vás hostiteľ pozýval aj s partnerom, na pozvánke by to rozhodne uviedol.

NIEČO MÁLO O SKRATKÁCH

Čas pozvania je rovnako záväzný. Ak je na pozvánke uvedená skratka s. t. (sine tempore), vyžaduje sa od vás príchod presne v daný čas. Údaj c. t. (cum tem- pore) znamená, že čas príchodu je voľný. Štandardne sa toleruje iba akademické oneskorenie, na vernisá- že alebo kokteil môžete prísť prakticky kedykoľvek.

Ak od vás hostiteľ očakáva odpoveď na pozvánku, použije skratku R. S. V. P. Môže vám to vzdialene pripomínať označenie koňakov V. S. O. P., tak nech vás to nepomýli. Ak je skratka R. S. V. P. spojená s anglickým výrazom regrets only, odpovedáte len v prípade, že nemáte v pláne zúčastniť sa. A pre zmenu, skratka p. m. napovedá, že ide len o pripomenutie predchádzajúceho osobného alebo telefonického pozvania, na toto už nie je potrebné reagovať. Môžete naďabiť aj na skratku RLO, čo je to isté ako francúzske R. S. V. P., akurát po slovensky (Ráčte láskavo odpovedať).

 

 

OBCHODNÝ DRESS CODE

BUSINESS – oblek s košeľou a kravatou, cez deň sa môžete zahaliť do svetlého odtieňa, večer bezpodmienečne platí anglické no brown after six, čiže tmavý oblek. Pre dámy kostým alebo jednodielne šaty.

BUSINESS/SMART CASUAL – svetlý oblek, no- havice a sako, prípadne blejzer. Kravata nie je povinná. Dámy môžu odložiť sačko a nahradiť ho blúzkou, topom alebo twinsetom.

CASUAL – ležérne, nie však šortky či sandále. Vhodné sú nohavice (páni, vždy dlhé!) s opaskom a košeľa, počas dňa aj polokošeľa. Pre dámy sú to rovnako nohavice, nohy však môžu predviesť i v kratšom strihu, alebo sukňa s topom či košeľou.

 

SPOLOČENSKÝ DRESS CODE

DINNER JACKET – pre pánov letný smoking, pre dámy večerné šaty, môžu byť aj krátke.

MORNING COAT/CUTAWAY – denný frak alebo žaket. Používa sa na denné formálne príležitosti. Žaket je tmavosivej alebo čiernej farby, k nemu sa nosia sivé alebo čierne prúžkované nohavice a vesta.

BLACK TIE – smoking s čiernym motýlikom. Dámy sa odejú do malej večernej toalety (kok- teilky alebo krátke šaty pred dvadsiatou hodi- nou, neskôr dlhé šaty).

WHITE TIE – najformálnejšie spoločenské ob- lečenie – frak. Pre dámy veľká večerná toaleta, čiže zásadne dlhé šaty, povolené sú však hlboké výstrihy, rozparky, prípadne odhalený chrbát.

HABIT NOIR – páni majú na výber medzi frakom a smokingom.

INFORMAL/INOFFICIAL – to neznamená rifle a vyťahané tričko. Maximálne si doma môžete nechať kravatu. Stále je však žiadané zachovať si istú dávku reprezentatívnosti.

 

raut, čo je unikátna príležitosť nadviazať kontakt s množstvom nových ľudí, prípadne oživiť staršie známosti. Túto príležitosť však pochováte, ak sa sústredíte na rabovanie švédskeho stola. Áno, výber môže byť lákavý. Nie, nemusíte to zjesť všetko sami a v priebehu hodinky. Verte, že ak si naberiete niekoľko kanapiek, pri ktorých sa porozprávate so starými známymi, budete mať stále dostatok času na kúsok pečeného mäska so zeleninou, pri ktorom sa zoznámite s novým obchodným partnerom, a potom je tu ešte priestor na dezert s výmenou vizitiek s potenciálnym klientom. Máte jednu z mála príležitostí beztrestne sa prihovoriť aj ľuďom, ku ktorým by ste sa za normálnych okolností museli preboxovať cez sekretárku a nabitý diár. Nepremárnite ju.

 

PLES VERZUS GARDEN PARTY

Vrcholnou spoločenskou udalosťou je ples. Aj keď je to napríklad firemný ples, dodržiavajte spoločenskú etiketu. Páni robia dámam garde, nenechávajú ich osamotené, berú ich do tanca. Večera sa zvyčajne koná pri stole so zasadacím poriadkom. Venujte sa hosťom, ktorí sú usadení pri vás. Biznis nechajte doma, aj keď sedíte pri stole s dôležitým obchod- ným partnerom. Príjemné  môže  byť  zaspomínať si na zážitky z plesu na biznis obede nasledujúci týždeň. Už menej príjemné je vyťahovať biznis pri plesovej večeri.

 

Väčšina konvencií (i keď nie všetky) sa vytráca na garden party. Ide o príjemné, neformálne stretnutie vo forme pikniku alebo grilovacej párty. Využite ne- nútenosť na nadviazanie nových známostí. A pozor na alkohol, mohol by mať negatívny vplyv na brilantnosť vašej konverzácie. Podobne neformálny je kokteil. Trvá približne dve hodinky a je to jedna z mála akcií, na ktorú môžete kedykoľvek prísť a kedykoľvek z nej odísť. Pozvánka na kokteil je príležitosť ukázať sa v spoločnosti, rozhodne by ste však nemali riešiť obchod. Zastavte sa a nechajte hostiteľa, aby vás predstavil svojim obchodným partnerom. Pri drinku s nimi prehoďte niekoľko viet, vymeňte si vizitky a dohodnite si stretnutie. Coup de Champagne alebo Čaša vína má formálnejší aj pracovný charakter. Usporadúva sa pri príležitosti podpisu zmluvy alebo dosiahnutia nejakých významných výsledkov.

 

ČO NA SEBA?

Už sme sa trošku zorientovali v čase. Ale čo na seba? Hostiteľ by vám mal aj v tomto ohľade po- môcť, a to údajom o dress code. Na pozvánke mô žete nájsť pestrú paletu inštrukcií, ktoré sú záväzné.

 

NEPREJEDZTE SI PRÍLEŽITOSŤ

Pozvánka môže byť na široký typ akcií. Pri príležitosti konferencie alebo recepcie sa väčšinou koná

raut, čo je unikátna príležitosť nadviazať kontakt s množstvom nových ľudí, prípadne oživiť staršie známosti. Túto príležitosť však pochováte, ak sa sústredíte na rabovanie švédskeho stola. Áno, vý- ber môže byť lákavý. Nie, nemusíte to zjesť všetko sami a v priebehu hodinky. Verte, že ak si naberiete niekoľko kanapiek, pri ktorých sa porozprávate so starými známymi, budete mať stále dostatok času na kúsok pečeného mäska so zeleninou, pri kto- rom sa zoznámite s novým obchodným partnerom, a potom je tu ešte priestor na dezert s výmenou vi- zitiek s potenciálnym klientom. Máte jednu z mála príležitostí beztrestne sa prihovoriť aj ľuďom, ku ktorým by ste sa za normálnych okolností museli preboxovať cez sekretárku a nabitý diár. Nepremárnite ju.