Talianski Králi Kávy
TALIANSKI KRÁLI KÁVY
Taliani dali svetu množstvo úžasných a nadčasových darov. Medzi ich umelecké skvosty môžeme
pokojne zaradiť aj espresso. Aká je cesta kávy, kaviarní a prečo sú práve talianske kávy tie najlepšie?Stačí ochutnať, zažiť autentickú šálku pravého espressa a pochopíte. Možno vám niečo málo napovediai nasledujúce slová.
Káva sa na európsku pôdu dostala na prelome 16. a 17. storočia vďaka benátskym
kupcom. Avšak nedostalo sa jej takého privítania, aké by sme mohli očakávať. Prakticky ihneď
ju cirkev ako diabolský nápoj vylúčila z dobrých mravov. Podľa legiend a príbehov však kávový mok zachutil jednému pápežovi, ktorý kávu „odobril“, a tak sa mohla dostať aj do rúk skutočných kresťanov. Tí mohli s čistým svedomím navštevovaťi najslávnejšiu taliansku kaviareň Caffé Florian na námestí Sv. Marka v Benátkach. Je to najstaršia kaviareň v celej Európe, tak nikoho asi neprekvapí, že je aj najdrahšia a najprepychovejšia. Založili ju v roku 1720 s pôvodným cieľom – politické diskusie.
Z rovnakého popudu vznikali v podstate aj ďalšie kaviarne. Najsilnejšia koncentrácia kaviarní bola práve v Benátkach, kde ich počet dosahoval v polovici 18. storočia 200. Dokonca sa skladali divadelné hry ako óda na kávu. Okrem politiky sa nad šálkami preberali aj spoločenské udalosti. Pre veľkú obľubu sa rozširovali postupne do ďalších kútov Európy.
PARA A PÁKA S DIERKAMI
Káva sa odvtedy, čo ju svet po prvýkrát ochutnal, vo svojej podstate až tak nezmenila. Melie sa, zalieva… Avšak pár prelomových momentov predsa len zaznamenala. Veľký zlom nastal v 19. storočí, keď sa k slovu dostalo obdobie pary. Kto prvý použil paru na prípravu kávy, je predmetom polemiky. Súperia medzi sebou Francúz Louis Bernard Rabau a Talian Angelo Moriondo.
V 20.storočí si kávovary prevzali pod svoje krídla výhradne Taliani. Luigi Bezzera
z Milána hneď v roku 1901 vylepšil Moriondov stroj pridaním filtrov. Pôvodne varil kávovar vodu vo veľkom ako bojler, po zlepšení dokázal rozdeliť vodu súčasne do štyroch šálok. Prešli štyri roky a tento vynález odkúpil Desiderio Pavoni. Áno, už mnohým svitá. Spoločnosť La Pavoni patrí k najvýznamnejším menám vo svete kávy. K slovu sa dostáva viac známych mien, ako napríklad Pier Teresio Arduino či Giuseppe Cimbali. Do roku 1938 fungovali kávovary s viacerými obmenami na princípe pretláčania horúcej pary a vody cez kávu. Malý tlak a častá pripálená chuť posunuli prípravu kávy o čosi ďalej. Zrodil sa piestový kávovar. Tento patent odkúpil Achille Gaggia a výrazne ho vylepšil – vynašiel páku s dierkami. V roku 1948 vzniká firma Gaggia
a začína takéto pákové kávovary vyrábať priemyselne. Opäť meno, ktoré rezonuje aj dnes. V roku 1961 prichádza na pomoc motorček, ktorý dokáže pripraviť espresso za cca 20 sekúnd. Aj dnes dĺžka prípravy espressa zaberie približne rovnaký čas.
LAVAZZA
Keď už sme spomenuli zopár zvučných mien, nesmieme zabudnúť na značku Lavazza, ktorú založil
Luigi Lavazza v roku 1895. Desať rokov predtým sa Luigi s pár drobnými vo vreckách sťahuje do Turína, aby skúsil šťastie v podnikaní. Obchod Lavazza sprvu predáva zmiešaný tovar. Keďže sa Luigi celý svoj život snažil v niečom vyniknúť, byť lepší ako ostatní, dobrý čuch ho priviedol práve ku káve. Púšťa sa do praženia zŕn, experimentuje, prináša neustále novinky v oblasti technológie či chutí. Tak ako jeho pokračovatelia pod hlavičkou Lavazza do dnešných dní. Od začiatku fungovania spoločnosti sa Lavazza hrdí viacerými prvenstvami. Jedným je to, že kávu praží. V roku 1915 začína využívať špeciálny materiál na balenie kávy, čím si zrná udržiavajú dlhšie a intenzívnejšie svoju arómu. Plynule môžeme prejsť do 30. rokov, keď po prvýkrát štartuje
dodávku a vyráža v ústrety svojmu zákazníkovi. V roku 1946 spoznáva svet i špecifické logo spoločnosti Lavazza. Rok 1950 je rokom prvej reklamy v rádiu a tlači, Talianskom rezonuje slogan: Nebo v šálke Lavazza. Takto by sme mohli pokračovať cez prvú prevádzku, hliníkovú fóliu, expandovanie na medzinárodný trh až po školiace stredisko pre baristov. A to sme len v 80. rokoch. Do dnešných dní sa odohralo množstvo ďalších udalostí, spomeňme aspoň vznik Nadácie Lavazza či významné akvizície. Dnes patrí káva Lavazza k svetovým lídrom.
Takže podčiarknuté, zhrnuté – za espresso, ktoré pijeme dnes, môžeme ďakovať predovšetkým Talianom. Hoci im zvyšok sveta dýcha na krk a možno ich jedného dňa predbehne, toto prvenstvo a výnimočného gurmánskeho ducha im už nikto nikdy nezoberie. Nech žije pravá talianska káva!
Kategórie
- Client story (2)
- Horúce nápoje (48)
- Kategória Akcie (20)
- Kategória Média (20)
- Kategória Novinky (54)
- Kategórie automatov (22)
- Kávové recepty (10)
- Nezaradené (42)
- Novinky (9)
- Rýchle občerstvenie (16)
- Súťaž (1)
- Technické novinky (3)
- Tips & tricks (2)
- Uncategorized (7)
- Vending (152)