Všimli ste si postupné zvyšovanie cien kávy? Na vine je pandémia
a v globálnom dôsledku sa jej nevyhneme ani na Slovensku.

Obavy z globálnych dodávok kávy narastajú. Vietnam prudko za siahol agresívny delta variant koronavírusu a krajina musela reagovať na rýchle šírenie COVID-19
prísnym lockdownom.
Táto situácia obzvlášť zasiahla logistiku kávy, nakoľko je Vietnam druhým najväčším vývozcom kávy na svete a dokonca prvým, pokiaľ ide o odrodu kávy Robusta.
Dodávateľské reťazce boli narušené najmä prísnymi opatreniami v prístave v Hočiminovom meste, no aj obmedzeniami v niektorých  oblastiach na Centrálnej vysočine, kde sa pestuje káva v obrovských množstvách. Vietnamu sa podarilo zabrániť šíreniu vírusu v minulom roku prostredníctvom dôsledného sledovania kontaktov, čo umožnilo jeho ekonomike v roku 2020 naďalej rásť, a to jednou z najvyšších mier na svete. Avšak pre nedostatok vakcín a šíreniu nákazlivejšieho variantu delta sa počet prípadov zvýšil a dosiahol v tomto roku takmer 500 000 nakazených, v porovnaní s 1 500 zaznamenanými v celom roku 2020.


Preto bolo v júni potrebné najmä v Hočiminovom meste, v centre epidémie, zaviesť obmedzenia, v auguste ich ďalej posilniť, čo malo vážne následky na dodávateľský reťazec kávy a spôsobilo súčasne exponenciálne zvýšenie cien. Od januára 2021 do dnešného dňa sa cena kávy Robusta zvýšila o 50 %, čo je najvyššie zvýšenie ceny v histórii.

Vietnam Coffee-Cocoa Association vyzvala vládu, aby zmiernila obmedzenia týkajúce sa prepravcov kávy a umožnili im dopravu do prístavov a následný export. Odpoveďou bola žiadosť ministra dopravy Nguyena Van Thea o zníženie administratívnych prekážok pri preprave poľnohospodárskeho tovaru, akou je káva a ryža, ktoré predstavujú živobytie pre Vietnamcov. V skratke je očividné, že epidémia spôsobila utrpenie miliónom ľudí po celom svete, a to aj vďaka vysokým cenám bežných produktov, ako napríklad káva.

 

 

Pre viac zaujímavých tém – čítajte nové číslo ZRNIEK online.