Káva obsahuje až 70% antioxidantov, čím chráni kardiovaskulárny systém a napomáha k zníženiu rizika rakoviny.

Kofeín sa viaže na adenozín, ktorý mozog vytvára v čase únavy. Preto dokáže oddialiť nástup spánku. Kofeín sťahuje cievy mozgu, čo má za následok zvýšenú mozgovú činnosť, ktorá aktivuje nadobličky. Tie začnú produkovať adrenalín, ktorý zrýchli činnosť srdca a uvedie organizmus do pohotovostného stavu. Zvýši sa krvný tlak, zrýchľuje sa odbúravanie cukru a celková aktivita organizmu.

Káva pre zdravieÚčinky kávy

Káva má blahodarné účinky na zdravý ľudský organizmus. Nie je však vhodná pre ľudí, ktorí trpia srdcovými chorobami či arytmiou. Vyhnúť káve by sa mali tí, ktorých trápia vredy či choroby pažeráka.

Primeraná dávka

Káva by sa mala popíjať v primeraných dávkach. Maximálne denné množstvo kofeínu by nemalo presiahnuť 300 mg. Vychádzame z toho, že jedna šálka obsahuje v Šálka kávypriemere 75 mg kofeínu. V takomto prípade by ste nemali prekročiť limit 4 šálok káv denne. Je jedno, či ide o instantnú alebo kapsulovú kávu, presso z vášho kávovaru, či klasickú, zalievanú kávu.

Spaľuje tuky

Rovnako ako v zelenom čaji, aj v káve sa nachádzajú látky, ktoré pozitívne vplývajú na ľudský metabolizmus. Ak by sa však mal efekt spaľovania prejaviť, hrozilo by vám predávkovanie kofeínom.

Zabraňuje cukrovke

Výskumy potvrdili, že čím viac kávy ľudia pili, tým mali menšiu šancu na prejavenie cukrovky.

Ranná kávičkaHovorí sa, ale nie je to pravda

Káva škodí zdraviu… NIE! Káva predstavuje prevenciu pred mnohými chorobami. V primeranom množstve má prospešný vplyv, podobne ako zelený čaj a červené víno.

Zvyšuje krvný tlak… NIE! Ak kávu nepijete pravidelne, môže u vás nastať mierne zvýšenie tlaku. Bežná šálka kávy však v žiadnom prípade nepredstavuje riziko.

Podporuje vznik rakoviny… NIE! Najnovšie výskumy a štúdie vyvrátili túto teóriu. Vďaka obsahu antioxidačných látok má káva pozitívne účinky na organizmus.

Nie je vhodná pre tehotné ženy… NIE! Pre tehotné ženy je povolená dávka kofeínu 150 mg, teda 2-3 kávy denne. U dojčiacich žien táto dávka predstavuje 200mg.

Nemá sa piť na lačno… NIE! Keďže kofeín povzbudzuje činnosť žalúdočných štiav, dokáže pripraviť tráviaci systém na trávenie potravy. Je teda lepšie, ak si šálku kávy doprajete pred konzumovaním raňajok. Keď ráno vstanete, pokojne sa nasmerujte najprv ku kávovaru, až potom do chladničky.

Tím ASO VENDING