Ak sa rozhodnete stať domácim baristom, prináša to so sebou povinnosti a záväzky. Základným pravidlom je udržiavať automat na kávu v čistote.

Zrnková káva Lavazza

Hovorieva sa o baristoch, ktorí poctivo a pravidelne takmer rituálne čistia svoje kávovary, pretože sú jednoducho zbláznení do chuti espressa. Takýto prístup je určite na niečo dobrý. Bez pravidelného, jednoduchého čistenia by ste mohli mať zbytočné výdavky a znehodnotenú chuť kávových nápojov. Takže si to zhrnieme: Pravidelné čistenie kávovaru udrží vašu kávu chutnú a zároveň vám ušetrí čas aj peniaze.

Povieme si o signáloch, pri ktorých by ste mali spozornieť:

  • Zdá sa vám, že príprava kávy z vášho kávovaru trvá čoraz dlhšie?
  • Začína vaša káva chutiť akoby prihorela?
  • Zdá sa vám, že mlieko vo vašej káve sa napení len ťažko a pomaly?
  • Prestali ste už od známych počúvať komplimenty o vašej chutnej káve?

Prečo je to tak?

• V kávových zrnách a v mletej káve sú obsiahnuté rastlinné tuky a oleje, ale aj kyseliny a ďalšie chemické prvky. Tieto látky môžu byť uložené na rôznych miestach kávovaru.

• Vo vode používanej na prípravu nápojov je obsiahnutých veľa rôznych minerálov a solí. Tieto prvky tak prirodzene putujú cestou do kávovaru.Čistenie automatu

Poradíme vám, čo s tým!

Čistenie kávovaru nie je také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak máte nejaké pochybnosti s funkčnosťou vášho kávovaru, obráťte sa radšej na servisného technika. Technická údržba profesionálneho kávovaru by nemala byť považovaná za nič iné, ako pravidelnú revíziu vášho automatu. Ak sa však zodpovedne zaviažete k titulu profesionálneho baristu a budete k údržbe vášho kávovaru prisupovať dôsledne, nebudete nútení príliš často volať odborníkov.

Čistite všetky odnímateľné odkvapkávacie plochy vo vlažnej vode s kvapkou prostriedku na riad. Nepridávajte žiadne mydlové prostriedky priamo do vášho kávovaru. Pred vkladaním odkvapkávacej plochy späť do kávovaru opláchnite čistiaci prostriedok.

Prepláchnite dávkovač mlieka s pomocou roztoku s pridaným špeciálnym čističom.

Čistenie automatuUrobte testovaciu kávu s mliekom. Tento nápoj nepite. Je to krok, ktorý vás ubezpečí, že všetky látky, ktoré obsahujú chemické čistiace prípravky, boli odstránené. Utrite kávovar od povrchových nečistôt s navlhčenou handričkou. Povrch kávovaru leštite podľa potreby.

Tieto kroky sa vám môžu zdať zložité a na prvý krát vo vás môžu vyvolať neistotu. Akonáhle sa v čistení zabehnete, údržba kávovaru bude pre vás jednoduchou a bežnou vecou. Pravidelný prístup k čisteniu vášho automatu predĺži jeho životnosť. A vaša ranná šálka kávy bude tak každý deň chutiť výnimočne a dokonale.

Váš tím ASO VENDING