Mali ste niekedy možnosť vidieť v dobrej kaviarni baristu, ktorý vo veľkom štýle pripravoval tú najchutnejšiu kávu? Ak je tento svetoznámy horúci nápoj profesionálne pripravený, mnohým zachutí a očarí ich ešte viac. A tak sa rozhodnú pre kúpu domáceho kávovaru. Ak sa vám podarí prísť na to, ako kávovar funguje, výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Ideálny kávovar pre domáce použitie je taký, ktorý funguje jednoducho, rýchlo a ľahko sa ovláda a zároveň dokáže pripraviť skvelú kávu.

Pár tipov, ako si vybrať správny kávovar    

Mnohí z vás strávia veľa času vyhľadávaním a porovnávaním tých najlepších kávovarov. Existuje množstvo parametrov, ktoré pri výbere treba zvážiť: typ, značka, cena, dizajn, funkcie, rozmery,…

Čítajte veľa recenzií a poraďte sa s ľuďmi, ktorí majú s prípravou kávy skúsenosti. Vyskúšajte kliknúť aj na youtube a možno sa vám podarí nájsť video, ako funguje kávovar ktorý vás zaujme v praxi.

V neposlednom rade si treba dať záležať na výbere kvalitnej kávy. Bez nej môžete pracovať s kávovarom hoci aj za tisícky eur, no výsledok nebude taký, ako očakávate. Takže pamätajte, k dokonalej káve sa dopracujete len kombináciou kvalitných surovín v symbióze s kvalitným kávovarom. Samozrejme musíte vedieť zloženie a postup prípravy svetoznámych kávových nápojov, ale s tým vám v tomto článku pomôžeme.

Ako pracovať s kávovarom?    

Kúpou domáceho kávovaru sa vám otvoria dvere do nového sveta kávy. Príprava caffee latte ako z kaviarne vám nemusí trvať      neobyčajne dlho. Chce to len tréning a raz určite zvládnete pripraviť nápoje, ktoré budú vyzerať a chutiť naozaj ako od profesionála. Potom je to celé len na vašich zručnostiach a kreativite. Správnym pomerom surovín, dodržaním postupov prípravy a niekoľkými experimentmi zaiste dokážete časom vykúzliť dokonalú kávu.

KÁVOVÝ TEST

1. Ako sa volá nápoj vyrobený z horúcej vody a espressa?
a)    Latte
b)    Americano
c)    Macchiato
otazka1

2. Ako sa volá drink vyrobený z espressa, napareného mlieka a s kúskom mliečnej peny?
a)    Mocca
b)    Cappuccino
c)    Latte

otazka2

3. Ako sa volá horúci nápoj vyrobený z espressa, napareného mlieka a veľkého množstva mliečnej peny na vrchu?
a)    Cappuccino
b)    Latte
c)    Macchiato

otazka3

4. Ako sa volá drink vyrobený z espressa, čokoládového sirupu, napareného mlieka, a šľahačkou na vrchu?
a)    Mocha
b)    Latte
c)    Macchiato

otazka4

5. Ako sa volá kávový nápoj vyrobený z espressa s pridaním mliečnej peny na vrchu?
a)    Lattee
b)    Macchiato
c)    Caffee au Lait

otazka5

6. Ako sa volá nápoj pripravený z dvojitého malého espressa?
a)    Espresso Duo
b)    Espresso Doppio
c)    Espresso Double

otazka6

SPRÁVNE ODPOVEDE NÁJDETE NA KONCI ČLÁNKU 🙂

Ak ste odpovedali na všetky otázky správne, gratulujeme! Máte fakt prehľad. Ste kávový fajnšmeker a pri návšteve kaviarni viete, čo si objednávate. Ak náhodou ešte nemáte doma kávovar, je najvyšší čas zadovážiť si ho. Na dobrú kávu si totiž potrpíte a je škoda, že si ju nemôžete dopriať aj doma.

Ak ste neuhádli viac ako polovicu otázok a chcete vedieť o káve a jej príprave viac, doporučujeme vám rozšíriť si obzor. Ideálnym riešením je návšteva školy kávy, kde získate vedomosti priamo od profesionálnych baristov. Študujte v časopisoch, vyhľadávajte na internete. Ak hľadáte informácie, doporučujeme vám prihlásiť sa do nášho newslettera. Dostávajte pravidelne novinky zo sveta kávy, kávovarov, nápojových automatov  a automatov rýchleho občerstvenia!  Všímajte si kávový svet a pýtajte sa. Nebaví vás teória? Kúpte si kávovar a učte sa v praxi! Sledujte videá s návodmi prípravy alebo odkukajte postupy z dobrej kaviarni. Možností je naozaj veľa.

NEWSLETTER

Správne odpovede kvízu:

spravne odpovede

ASO VENDING tím