Druhá časť nášho seriálu mapuje ďalšie kaviarenské zákutia, ktoré voňajú nielen kávou, ale aj históriou, arómou vintage či obľúbeného retra. Navštívte s nami kaviarne, kde sa Vám naplno rozvinú všetky zmysly.

 

SYNAGÓGA CAFÉ

Kaviareň s veľkým duchovným aj kultúrnym presahom. Aj také prívlastky možno prisúdiť prevádzke Synagóga Café v Trnave, ktorá je vďaka unikátnemu priestoru naozaj výnimočným miestom, a to nielen pre milovníkov kávy. Ortodoxná synagóga z 19. storočia síce už dávno neslúži sakrálnym účelomv impozantnom priestore s vysokými klenbami a zachovanými freskami si však možno vychutnať kávu, limonády, sladké dobroty, raňajky, ale aj koncerty, divadelné vystúpenia, firemné akcie, besedy či výstavy. Interiér, ktorý dýcha históriou, sa snúbi s moderným konceptom zariadenia.

foto 1
TEXT: Anna Salvová FOTO: Adobe Stock, FB kaviarní
CAFÉ SLÁDKOVIČ

V meste, kde podľa povery Omar vykopal studňu krásnej Fatime, sa nachádza kaviareň, ktorá rovnako vzdáva hold láske, tentoraz však prostredníctvom veršov jedného z najslávnejších slovenských romantických básnikov. Veď Sládkovičova Marína je nesmrteľná! Interiér kaviarne na Mierovom námestí v Trenčíne pôvodne patril vinárničke a obchodu s umením, dnes tu nájdete prívetivé prostredie, rozdelené do troch samostatných miestností. Vstupná časť s barom, klavírom a veľkou zrkadlovou stenou evokuje atmosféru starých mestských kaviarní. V ostatných častiach nechýbajú historické fotografie či folklórne a vidiecke motívy. V poetickom prostredí vám skvelý deň urobia nezabudnuteľné koláče a lahodná káva.

foto 2

CAFÉ ŠTEFÁNIK

V Ivanke pri Dunaji zasvätili kaviarenský priestor ďalšiemu dejateľovi – Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Majitelia dokonca zobrali svoje „poslanie“ sprítomniť Štefánikov život natoľko, že zbierali informácie v múzeu v jeho rodných Košariskách a spolupracovali aj s občianskym združením, ktoré rozvíja myšlienkový odkaz tejto významnej slovenskej osobnosti. Výsledkom je priestor s originálnymi poštovými známkami namiesto obrazov, s kópiami Štefánikových pasov, listov či vysvedčení, replikou jeho bicykla, uniformy či zmenšeným modelom lietadla, v ktorom zahynul. Kaviareň stavia na svojej rodinnej atmosfére, vďaka čomu si tu prídu na svoje najmladšie ročníky aj seniori.

foto 3

POSITIVO

Už názov rodinnej kaviarne v Senici napovedá, že sa tu budete cítiť veľmi príjemne. Hoci má prevádzka moderný koncept, jej interiér s pruhovanými tapetami, lampami či starými hodinami nad barom má nádych starých čias. Kaviarni to dáva punc elegancie a noblesy, presne ako za starých čias. Retro atmosféru dotvárajú aj nábytok a starostlivo vyberané detaily, ako sú svietidlá a obrazy. Náladu si môžete zdvihnúť dúškom chutnej kávy, domácou limonádou, sezónnym drinkom, slovenským či zahraničným vínkom alebo sladkou bodkou v podobe vynikajúcich koláčov.

foto 4

ČOKOLÁDOVŇA MLSNÁ EMMA

Nechajte starosti za dverami tejto kaviarne a ponorte sa do sladkých chutí varenej i tabuľkovej čokolády, praliniek, bonbónov či truffle sladkostí, ku ktorým vám naservírujú chutnú kávu či čaj. Čokoládovňa v centre Pezinka sa nachádza len na skok od Malokarpatského múzea – hneď pri Radničnom námestí a Dome kultúry. Prevádzka s krásnymi klenbovými stropmi zároveň funguje ako artshop a minigaléria. Originálnu atmosféru podčiarkuje fakt, že čokoládovňa svoj domov našla v starom meštianskom dome, v ktorom kedysi sídlila banka. Niekdajšie časy pripomínajú trebárs zvyšky trezoru či výklenok pri okne, odkiaľ na všetko dohliadal riaditeľ banky.

foto 5

THALMEINER

Ak chcete na vlastnej koži zažiť éru prvej republiky, nemusíte cestovať v čase. Stačí, keď navštívite trnavskú kaviareň Thalmeiner. Rozkvitla na mieste, ktoré v 30. rokoch minulého storočia naozaj vyhľadávali kvôli káve. Dnešná prevádzka si požičala meno pôvodného majiteľa, slávneho pána Thalmeinera. Priestory s masívnym nábytkom sú elegantné a plné detailov, ako mozaikové podlahy, prvorepublikové tapety, obrazy s kaviarenskými motívmi, krbom či pozoruhodným štukovým ornamentom plastických kvetov, ktorý zdobí klenby jednej z miestností. Objednať si tu môžete kvalitnú kávu, ale aj filtrované kávové nápoje, domáci koláč alebo preslávené raňajky.

foto 6

VILLA VODIČKA

Staré dobré časy sa vrátili – prihovára sa nám motto príjemnej historickej kaviarne v Piešťanoch, ktorá je spojená s malým hotelom. Ako sa sem dostanete? V najtajnejšom rohu Námestia Slobody objavíte dom z konca 19. storočia so zámockou záhradkou, kde vás do príjemnej nálady dostane nielen zelená stena obrastená viničom, ale aj fontána a štebotanie vtákov. Ak milujete históriu, interiér kaviarne vás nadchne už pri vstupe, kde vás privíta bar, vitrína s koláčikmi, skrine s pozlátenými servismi, staré lustre, barokový nábytok či kazetový strop. Vychutnať si dobrý koláč, kávu či kvalitný alkohol môžete v pánskom, dámskom alebo kráľovskom salóne v barokovom štýle, ktorý je srdcom kaviarne.

foto 7

ESTERHÁZY

Závan histórie vás osvieži v kaviarni, ktorú zriadili v kaštieli Esterházyovcov v Galante, pochádzajúceho zo 17. storočia. Interiér, ktorý je zmesou renesancie, baroka i neogotiky, vás postupne prevedie pohnutým osudom slávneho šľachtického rodu. Spoločnosť vám budú robiť rodinné obrazy a ukážky šiat niekdajších majiteľov. Dokonca tu nájdete aj rodokmeň tejto zámožnej rodiny. Priestory kaviarne dopĺňa pôsobivá historická renesančná pivnica z roku 1633, kde môžete ochutnať vína z oblasti bývalej monarchie. Okrem klasickej kávy si môžete dopriať špeciálnu Esterházy kávu.

foto 8