Či už ide o váš prvý kávovar alebo hľadáte náhradu za starý, obľúbený stroj, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu splniť si svoj sen.
V prvom rade je dôležitá skutočnosť, aký druh kávy by mal zvládnuť váš kávovar pripraviť. Je to zásadná otázka, a tak je potrebné zistiť si všetky potrebné informácie, ktoré vám pomôžu vybrať si správne. Vzhľadom k neskutočnému množstvu kávovarov s rôznymi funkciami a vlastnosťami, ktoré trh ponúka, budete mať skutočne nad čím premýšľať. Príprava kávy je naozaj základným parametrom vo vašom rozhodovaní, preto sa nenechajte zlákať na fantastické funkcie novinky na trhu bez toho, aby ste si preverili, či vám stroj dokáže vykúzliť vašu obľúbenú kávu.

Making_of_Latte_art_of_cappuccino_on_Coffee_Right_in_Brno,_Czech_Republic

A pre tých z vás, ktorí si nie ste istí, máme pripravený prehľad základných typov kávovarov:

Kávovar na filtrovanú kávu    
Pri takomto type kávovaru sa do hornej časti stroja naleje studená voda. Potom, čo sa vďaka vykurovaciemu telesu zohreje, postupne odkvapkáva cez filter a putuje do kanvičky. Vďaka horúcej podložke káva v kanvičke zostáva teplá. Toto populárne riešenie pre domácnosti, ktoré filtračné kávovary predstavujú, je určené  pre prípravu mletej kávy.

Kapsulový kávovar    
Známa forma prípravy kávy, ktorá preteká cez vákuovo balenú kávu v kapsuly vloženej do prístroja. Po zapnutí stroja sa pomocou automatického tlačidla spustí proces prípravy nápoja. Kapsula sa v automate prepichne a následne ňou pretečie horúca voda priamo do vašej šálky. Výhodou kapsulového kávovaru je ľahká údržba a čistenie. Nezanedbateľnou vlastnosťou tohto systému je čerstvosť kávy, ktorá zostáva vďaka prostrediu v kapsuly úplne bez vzduchu.

Neodmysliteľnou výhodou je aj variabilita chutí. Napríklad kávovary Lavazza Blue ponúkajú široké portfólio kapsúl rôzneho typu praženia, intenzity a chuti. Nevýhodou tohto systému je, že použitie značky kapsúl má tendenciu byť od výrobcu obmedzené. (Do kávovarov Lavazza vám budú pasovať výhradne kapsuly od Lavazza a podobne…)
 
French Press  

Kávovary používajú na prípravu mletú kávu a horúcu vodu. Do predhriatej sklenenej alebo plastovej nádoby s piestom nasypte kávu a zalejete horúcou vodou. Po niekoľkých minútach zatláčame piest smerom nadol, čím vytlačíme kávový extrakt a oddelíme ho od zvyšku.

french press

Espresso kávovar    

Je schopný vytvoriť lahodné espresso z čerstvo mletej, zrnkovej kávy. Hneď, ako sa voda v prístroji ohreje a dosiahne optimálnu teplotu, prechádza pomedzi čerstvo pomleté kávové zrná. Na tomto princípe fungujú napríklad pákové kávovary, kde sú pri príprave okrem teploty vody a kvalitných kávových zŕn dôležité aj iné vlastnosti, ako napríklad stupeň mletia či tlak. Takéto kávovary sú vhodné pre HoReCa segment,  kde najznámejší horúci nápoj pripravujú profesionálni baristi.

Kávovary sú často vybavené príslušenstvom pre vytvorenie mliečnej peny na cappuccino či latte. Pre záruku správneho postupu prípravy espressa existujú na trhu aj poloautomatické či automatické kávovary. Takéto malé kávomaty majú zvyčajne zabudovaný mlynec na kávu priamo v stroji. Vďaka spoľahlivým funkciám a programom prípravy sa nemusíte báť, nastaviť mlynček na kávu, teplotu či množstvo vody. Obsluhu automatického kávovaru „Bean to Cup“ vďaka užívateľsky prívetivým vlastnostiam hravo zvládnete!

maxresdefault

Ďalším aspektom pri nákupe kávovaru je príkon. Ak plánujete pripravovať kávu pravidelne a viete, že váš kávovar dostane z hľadiska počtu porcií zabrať, je vhodné zvážiť výšku vašich investícií s ohľadom na kvalitu a rýchlosť prípravy. Pre prostredie s vysokou fluktuáciou zamestnancov či návštevníkov je vhodné pouvažovať nad samoobslužným, samostatne stojacim automatom. O takomto riešení sa dočítate v článku AUTOMAT NA PREDAJ KÁVY DO VAŠEJ FIRMY. 

Ako vykúzliť skvelé espresso?    

Kvalita správneho espressa má tendenciu byť posudzovaná na základe peny alebo „cremy“. Tá je závislá od rôznych faktorov. Od správneho praženia kvalitných zŕn cez odhad intenzity tlaku a rýchlosti prípravy. Tieto, aj iné faktory vedú k výslednej chuti nápoja v šálke.

Nie ste si istí výberom kávovaru či automatu?
Prijmite od nás pozvanie na kávu! Poradíme Vám.

ASO VENDING tím