Slaný karamel – milovaná pochúťka pôvodom z Francúzska.

 

Už ste počuli o našom automate plnom chutí, ktorý nosí šťastie?

Sladkosti, teda cukor, sa okamžite dostáva  zo žalúdku do krvného obehu. Odtiaľ putuje priamo do mozgu, kde ma za následok vylučovanie dopamínu, ktorý je zodpovedný za pocit šťastia.

Rovnako ako samotný cukor, tak aj spomienky a zážitky spojené s konzumáciou sladkosti majú za následok vylučovanie dopamínu. Silný pocit nostalgie, na ktorý je konzumácia sladkého naviazaná nás rovnako robí šťastným.
Avšak, každý z nás má rád niečo iné – každý má tú svoju chuť, ktorá mu rozbúši srdce a vyčarí úsmev na tvári. Preto sme vytvorili náš automat plný chutí, ktorý zobral tie najchutnejšie, najpopulárnejšie a najobľúbenejšie príchute sladkých nápojov. Každý si dokáže nájsť ten svoj – pre dokonalý moment.

Jednou z najobľúbenejších sladkých príchutí je slaný karamel, ktorý pochádza z Francúzska.

Ten je čím ďalej viac a viac obľúbenejší. Je vynikajúci napríklad ako príchuť zmrzliny, pretože perfektne kombinuje sladkosť aj slanosť a v našom mozgu tak spúšťa proces, ktorý nás núti jesť ho viac a viac. Slaný karamel vynašiel vyhlásený francúzsky cukrár Henri Le Roux z Bretónska v roku 1977.

Čokoládnik Henri Le Roux vyrobil karamel s osoleným maslom, do ktorého vmiešal vlašské orechy, lieskové orechy a drvené mandle, a vďaka svojej vzácnej tajnej receptúre získal množstvo cien a ocenení, svojimi cukríkmi a karamelovými krémami, za hranicami, až do Japonska.

Svoj objav nazval „caramel au beurre salé“, teda doslova karamel so slaným maslom, a aj so skratkou CBS si toto meno aj skvelú pochúťku nechal patentovať. V roku 1980 bol slaný karamel titulovaný najlepšou cukrovinkou Francúzska.

slaný karamel aso vending
Delikátny slaný karamel

V 90. rokoch potom parížsky cukrár Pierre Hermé svetu predstavil makrónky so slaným karamelom, ktoré sa stali hitom. Po začiatku nového tisícročia už bol slaný karamel bežnou prísadou vyhlásených kuchárov všade po svete a v roku 2008 ho ako príchuť svojich zmrzlín a káv na bežný trh uviedli firmy Häagen-Dazs a Starbucks.

Samozrejme, že táto skvelá príchuť nesmie chýbať ani v našej úžasnej novinke, ktorú môžete mať vo Vašej firme pokojne aj zajtra.