KAŽDÉHO ZAMESTNANCA POZNÁM PO MENE

Spoločnosť Eilersen Production Slovakia sa zaoberá výrobou čalúneného nábytku. Do Veľkého Krtíša prišla v roku 2011 a odvtedy ročne rastie o 8-10 % na výrobných kapacitách. Viac nám o tejto spoločnosti porozprával jej generálny manažér Milan Tonka.

TEXT: Ľubomír Šulko // FOTO: Eilersen Production Slovakia, s.r.o.
TEXT: Ľubomír Šulko // FOTO: Eilersen Production Slovakia, s.r.o.

Ako by ste charakterizovali firmu Eilersen Production Slovakia?
Sme dcérskou spoločnosťou dánskej N.EILERSEN A/S, ktorá sa zaoberá výrobou čalúneného nábytku už takmer 125 rokov. Je to rodinná spoločnosť, momentálne vedená štvrtou generáciou Eilersenovcov. Naše sedačky sú vo svete známe pre svoj vysoký stupeň kvality a trvanlivosti. Vďaka dôslednému výberu dodávateľov a kvalitných materiálov ani po 20 rokoch používania nevykazujú známky vysedenia, resp.vŕzgania. Firma Eilersen Production Slovakia momentálne zamestnáva 106 zamestnancov na 9 600 m² výrobných kapacít. Celosvetovo Eilersen zamestnáva cca 320 zamestnancov.

Sídlite vo Veľkom Krtíši. Aké sú hlavné výhody či nevýhody tohto regiónu?
Veľký Krtíš je veľmi špecifický región v rámci trhu práce. Ľudia sa tu naučili žiť bez práce a byť nezamestnaným je súčasťou ich každodenného života. Považujú to za prirodzené, a tým pádom nie sú tak viazaní na stabilné zamestnanie. Zamestnávatelia musia tieto špecifiká veľmi rýchlo pochopiť, keď chcú uspieť. Pracovný potenciál v tomto regióne je však takmer vyčerpaný a začína silný konkurenčný boj medzi zamestnávateľmi o zamestnancov. Posledné 2-3 roky prišli do tohto regiónu rôzni zahraniční investori, ktorí však majú problém nájsť kvalifikovaných zamestnanov.

Aké vlastnosti najviac oceníte pri obchodných partneroch?
Naša firma vychádza z dlhodobej stratégie, z čoho plynie aj hľadanie si dlhodobých a stabilných partnerov. Najdôležitejším ukazovateľom vo svete Eilersenu je kvalita a tá sa dá dosiahnúť jedine pri určitom druhu synergie. Jedine obchodní patrneri so stabilným postavením na trhu majú predpoklad na vytvorenie tejto synergie. Spoločnosť Eilersen im na druhej strane ponúka stabilné odbery a dlhodobú spoluprácu.

Vaša firma zamestnáva desiatky ľudí. Čo pre vás zamestnanci znamenajú?
Eilersen je rodinnou firmou. Svoje tradície a hodnoty sa snaží transformovať aj do firemnej kultúry. Zamestnancom ponúkame stabilné zamestnanie s dôrazom na stabilnú pracovnú dobu s dostatkom času na relax a rodinu. Aby sme dokázali napĺňať svoje ciele kvality, zameriavame sa na stabilitu zamestnancov. Snažíme sa vnášať našim zamestnancom do života harmóniu medzi prácou a súkromným životom. Každú firmu budujú zamestnanci, preto sa snažíme ku každému jednému zamestnancovi pristupovať individuálne. Osobne poznám po mene každého jedného zamestnanca a dvere mojej kancelárie sú otvorené pre každého z nich.

Na akých hodnotách je vaša spoločnosť postavená? Aké heslo vyjadruje najlepšie vašu firemnú politiku?
Spoločnosť Eilersen ma vysoké požiadavky na kvalitu svojich produktov. Nebudem klamať, ak poviem, že Eilersen je Ferarri vo svete sedačiek. Ako hlavné hodnoty by som spomenul kvalitu bez kompromisov a stabilitu.

foto clanok 1

Zamestnancom poskytujete viacero benefitov. Ktorý by ste vyzdvihli?
Každý jeden zamestnanec zo začiatku preferuje finančné ohodnotenie, no postupom času hľadá skôr harmóniu v živote, zmysel práce a pocit niekam patriť. Ako jeden z mála zamestnávateľov poskytujeme zamestnancom až 3-týždňovú odstávku počas mesiaca júl. Zamestnanci si môžu plne vychutnať leto a dovolenku, nielen o nej snívať spoza okien výrobných hál.

Ďalším benefitom, ktoré poskytujete zamestnancom, sú aj kávomaty ASO VENDING? Ako vnímate tento benefit?
Káva je obľúbeným nápojom s povzbudivými účinkami. Patrí do každodenného života, a preto možnosť dať si šálku dobrej kávy ocení každý zamestnanec. V kávomate ASO VENDING si zamestnanci môžu vybrať zo širokej ponuky s možnosťou prípravy kávy najvyššej kvality. To ocení každý. Väčšina kávomatov ponúka len rôzne instantné kávy, no ten náš ponúka z čerstvo zomletých zŕn prípravu espressa ako z kaviarne. Môže byť ešte niečo lepšie?

Spolupracujete s renomovanými firmami, čo ste sa naučili od vašich partnerov?
Trpezlivosť. Rôzne turbulencie na trhu so surovinami a trhu práce vytvárajú často dynamické a nestále prostredie, ktoré sa odzrkadľuje v cenách surovín. I napriek tomu máme dodávateľov, ktorí časť týchto turbulencií dokážu absorbovať, čo je výsledkom často dlhodobej spolupráce. Každý jeden zákazník ocení, ak jeho dodávateľ dokáže niekedy robiť tzv. zázraky v dodacích lehotách a stabilite cien.

Eilersen má pobočky vo viacerých krajinách. Máte vo firme niečo ako kávovú kultúru, alebo sa to v každej krajine líši?
Eilersen pochádza zo Škandinávie. Sú to krajiny s najvyššou spotrebou kávy v Európe. U severanov je úplne normálnym zvykom vypiť šálku kávy pred spaním. Ak sa na Slovensku niekoho spýtate, či pije kávu pred spaním, len nechápavo pokrúti hlavou. Už niekoľko rokov sa pohybujem v multikulturálnom prostredí medzinárodných firiem, ktoré sa okrem názorov a ideí líšia aj v spôsobe podávania kávy. Eilersen je charakteristický tým, že chce mať na svojich pobočkách kvalitnú kávu, ktorá je prispôsobená národným kulturálnym zvyklostiam.

Ako často si kávu doprajete vy osobne?
Kávu pijem denne už takmer 20 rokov. Preferujem radšej espresso, 2-3 šálky denne.

Máte nejaký kávový rituál?
Samozrejme, mojím rituálom je dať si prvú šalku kávy do 2 hodín, čo sa ráno zobudím. Ak vypijem ráno kávu skôr, necítim sa komfortne a ak to „prepásnem“ a vypijem prvú šálku po viac ako 2 hodinách, už v ten deň nemám svoje zmysly čulé na 100 %. Prvá káva je vždy dvojité espresso, druhá musí byť poobede a tretia do 15.00 hod., no už len malé espresso.