kava ma svoj den

Milovníci kávy majú dátum 1. októbra určite zakrúžkovaný v kalendári. Je to totiž Medzinárodný deň kávy. Nech už ste fanúšik espressa, filtrovanej či akejkoľvek inej kávy, prajeme krásnu oslavu a pripíjame, ako inak, kávou. Nech žije káva!

Nezáleží na tom, akú kávu máte radi. Tento deň sa oslavuje práve jej rozmanitosť a zároveň schopnosť zviesť akýchkoľvek ľudí dohromady. Stačí šálka kávy a lámu sa ľady. Šálka kávy nás ráno pohladí, zobudí mozgové závity, zahreje studené dlane. Ranné vstávania sú, povedzme si úprimne, nepríjemné, najmä keď nás z hlbokého spánku zobudí drnčanie budíka. A práve tá ranná šálka kávy nám dopraje zopár minút v polosnovom svete, keď už síce nespíme, ale ešte sa ani nemusíme s oboma otvorenými očami aktívne zapájať do prebudeného sveta.

 

Nový dátum pre Medzinárodný deň kávy určili v roku 2014 členovia Rady Medzinárodnej organizácie kávy (ICO) v Londýne. A minulý rok svietil 1. októbra v kalendároch po prvýkrát. Nie je to len zopár písmen v kalendári. ICO registruje 77 štátov a desiatky rôznych kávových združení. Na svojej webovej stránke nabádajú firmy, organizácie či jednotlivcov, aby si vymysleli a pripravili nejakú špeciálnu kávovú aktivitu a nezabúdajú ani na zopár inšpirácií. Tento sviatok nie je novinkou posledných rokov, začali ho sláviť v Rakúsku už v roku 2006, ale v iný dátum. Na Medzinárodný deň kávy mnohé kaviarne oslavujú čierny mok tým, že ponúkajú klientom zľavy či dokonca pripravujú kávu zadarmo. Snažia sa tak vzdať hold káve, robiť osvetu a dostávať ju stále bližšie k ľuďom. Prelistujte si internet, isto naďabíte na rôzne prednášky či osvetu o káve. A možno sa zopakuje poetická atmosféra z marca 2016, keď ste vo viacerých kaviarňach v rámci Svetového dňa poézie mohli zaplatiť básňou, a to aj v niektorých slovenských kaviarňach. No nebolo by to krásne, vymeniť báseň za kávu?

 

Oslávte tento deň a vychutnajte si svoju kávu s väčším rešpektom a láskou. Vyskúšajte nový druh kávy alebo spôsob prípravy. Zájdite do novej kaviarne, doprajte si špeciálnu zmes káv z ďalekých končín alebo v bio kvalite. Implementujte kávu aj do pečenia. Prečítajte si literatúru o káve alebo nejaké zaujímavosti na internete. Jednoducho, venujte tento deň káve, veď ona je tu pre vás každý deň.

 

Prajeme šťastný

MEDZINÁRODNÝ DEŇ KÁVY!