Mnohí z nás sa radi zastavia a vychutnajú si naozaj dobré a kvalitné víno, koňak, čokoládu,…  Ale čo káva? Ruku na srdce, kedy ste si naposledy skutočne vychutnali šálku kávy? K dobrej káve patrí neodmysliteľne aj dobrá spoločnosť. Niekedy tou najlepšou sme pre seba my samotní…

Rána bývajú rýchle, zhon sotva otvoríme oči. Do ruchu raňajok, kloktania, sprchy a šuchotania obleku počuť kvapkanie kávy z kávovaru. Keď sa doň započúvame, praje nám dobré ráno a pokojný deň. Káva nám dáva energiu a vitalitu, ponúka chvíľu oddychu, tak to nepokazte. Odchlipnutie si zo studenej kávy jednou nohou vo dverách sa odrazí na rytme vášho dňa. Zastavte sa, zoberte šálku do rúk, priložte ústa a buďte práve tam, s tou nezameniteľnou chuťou, vôňou a svojimi vlastnými myšlienkami. Usmejte sa, vychutnajte si chvíľu, ktorá je tu len pre vás. A s čerstvo nadobudnutou rovnováhou vykročte do nového dňa!

fotka 01

 

Kávové smoothie

Potrebujeme:

1 banán
1 šálku espressa
250 ml vanilkovej zmrzliny
1 polievkovú lyžicu medu
vanilkový struk

 

Postup:

Espresso necháme vychladnúť, vanilkový
struk rozrežeme po celej dĺžke a vyškrabneme
semienka. Všetky ingrediencie rozmixujeme.
Servírujeme so slamkou.

 

Dnes veľmi populárne smoothie môžeme vyskúšať aj s príjemnou kávovou obmenou. Výborné ako fresh desiata, osvieži a dodá ohromné množstvo energie v  horúcich dňoch.

 

fotka 02

 

Caffé frappé

Potrebujeme:

1 šálku espressa
150 ml plnotučného mlieka
zopár kociek ľadu
cukor podľa chuti

Postup:

Všetky ingrediencie pretrepeme v šejkri alebo rozmixujeme. Servírujeme vo vysokom pohári so slamkou a lyžičkou. Môžeme ozdobiť kopčekom zmrzliny alebo šľahačky, prípadne posypať strúhanou čokoládou.

 

Frappé vzniklo úplnou náhodou, ako mnoho iných lahodných nápojov či pokrmov, na gréckom gastro veľtrhu. Dnes je z frappé miestna národná káva.

 

fotka 03

White Russian

Potrebujeme:

2 cl kávového likéru Kahlúa
5 cl vodky
3 cl sladkej smotany alebo plnotučného mlieka

Postup:

Do pohára vložíme kocky ľadu, na ktoré lejeme prísady podľa poradia. Lejeme pomaly, aby sme zachovali farebné vrstvy. Pre mramorový efekt môžeme zľahka premiešať. Servírujeme v pohári typu old fashioned, typický pohár pre podávanie whisky.

 

Tento nápoj pod názvom Biely medveď preslávil kultový film Big  Lebowski. Zrodil sa v 30. rokoch v Amerike na podporu dovtedy neznámej vodky.