Vôňa papiera a čerstvej kávy. Dve veci, ktoré dokážu prebudiť myseľ, podnietiť kreativitu a ponoriť nás do sveta myšlienok. Kniha je zázrakom, ktorý uchováva príbehy, múdrosť a skúsenosti generácií. Káva je rituálom, ktorý dodáva energiu a sprevádza nás pri chvíľach zamyslenia. A čo ak sa tieto dva svety pretnú v jednej osobe? Človeku, ktorý nielen žije históriou a knihami, ale zároveň prináša ľuďom v každodennej realite chvíle oddychu pri šálke kvalitnej kávy?

 

Jedným z takýchto ľudí je Ľuboš Trubíni. Historik, spisovateľ a obchodný zástupca ASO VENDING, spoločnosti, ktorá prináša kávové zážitky tisícom ľudí denne. Pri príležitosti mesiaca knihy sme sa s ním porozprávali o sile príbehov, chuti histórie a o tom, akú úlohu v tom všetkom zohráva káva.

 

Luboš Trubíni

 

Marec je mesiac knihy. Ak by si mal vystihnúť jej skutočný význam jedinou vetou, ktorá by ľuďom utkvela v pamäti, ako by znela?

Asi by som vymýšľal už vymyslené. Tu ma napadol výrok Marka Twaina: “Človek, ktorý nechce čítať, nemá žiadnu výhodu oproti človeku, ktorý nevie čítať.” Myslím si, že dokonale vystihuje silu čítania.

Spomínaš si na knihu, ktorá ti doslova otvorila oči a zmenila pohľad na svet?

Boli to knihy od historika, spisovateľa a moderátora Pavla Dvořáka, ktorý mi bol veľkým vzorom. Aj náročné témy dokázal pretaviť do krásnych príbehov. Toto bol pre mňa prelomový moment. Navyše som s ním spolupracoval na niektorých projektoch a tak sa mi splnil detský sen.

História je plná fascinujúcich príbehov a osobností. Ak by si mohol na jeden deň vstúpiť do kože niektorého historického človeka, koho by si si vybral?

Možno by to nebol velikán, ale rád by som vstúpil do kože bežného stredovekého človeka a zistil, ako vtedy obyčajní ľudia vnímali svet a svoje okolie. Ako vtedy voňal svet, čo si človek myslel o hviezdach, ako si predstavoval život na zemi o 400 rokov neskôr a čo si myslel o vzdialenom svete.

Predstav si, že by si mal možnosť posedieť pri káve s ktorýmkoľvek autorom kníh v dejinách. Kto by to bol?

Asi by to bol Nitriansky spisovateľ Jozef Melicher, ktorý zbeletrizoval cez 500 povestí od Nitry, cez Tekov až po Hont. Začali sme spolu tvoriť Trnavské povesti, ale Boh to zariadil inak. Už nie je medzi nami.  Určite by sme pokračovali v našich rozhovoroch o povestiach, prekáračkách a ľudových príbehoch.

Hovorí sa, že pri káve vznikajú najlepšie nápady. Spomenieš si na konkrétny moment, keď ti káva pomohla prísť na prelomovú myšlienku?

Sedel som s kamarátom v kaviarni a rozprával som mu o jednej cisárskej pevnosti, že by bolo dobré, aby o nej niekto napísal knihu. On mi vtedy povedal: “Veď ten niekto sedí predo mnou, pusti sa do toho, ja zaplatím tlač.” A tak sme vytlačili knihu, ktorá sa už mesiac po vydaní dočkala hneď druhého vydania. Podarilo sa nám predať v krátkom čase cez 1200 kusov kníh, čo je dnes na takúto tému veľký úspech.

 

Luboš Trubíni

Ak by si mal svoju literárnu tvorbu prirovnať k chuti kávy, aká by to bola?

Ja sa venujem skôr historickým témam. Ak by som mal prirovnať moju literárnu tvorbu ku chuti kávy, bolo by to často drsno-horké espresso, občas úsmevné cappuccino, ale aj poriadne chaotické bombardino. História je zmesou rôznych chutí – sladkých, slaných a často horkých.

Predstav si dokonalý moment. Kniha v ruke, šálka kávy na stole. Ktorá kniha a ktorý druh kávy by boli ideálnou kombináciou pre tento zážitok?

Fascinuje ma literatúra faktu a tak by som v ruke držal určite knihu o šľachtických rodoch. K tejto téme sa najlepšie hodí Arabica. 🙂

Každý človek v sebe nosí príbeh. Stretol si sa už v práci s takým, ktorý by bol hodný knihy?

Áno, je taký príbeh. Nie je to na sfilmovanie ani knihu, ale je to niečo úžasné, čo sa môže stať len raz za život. Ide o už spomínaného spisovateľa Jozefa Melichera. V roku 1998 s mojim otcom napísal knihu Požitavské povesti. Kniha sa rýchlo rozpredala, dostala sa do 20 krajín sveta a ľudia sa dožadovali druhého vydania. Medzitým pán Melicher zomrel. Bez súhlasu jeho potomkov nemôžete vydať knihu nanovo.

A tak som pátral po jeho potomkoch asi 10 rokov. Neúspešne. Ani vo sne ma nenapadlo, že keď prídem do ASO VENDINGU a mojim šéfom sa stane môj dobrý kolega Filip, že jeho partnerka Petra bude vnučkou spisovateľa Melichera. Tá vnučka, o ktorej mi stále hovoril, že raz z nej bude určite spisovateľka 🙂

Ak by si mohol vytvoriť revolučný vendingový automat, ktorý by spájal kávu a kultúru, ako by vyzeral?

Dal by som vedľa seba dva automaty – kávový a knižný. K nim dve kreslá a stolík. Ľudia by si mohli vychutnať chvíľu pokoja, čítať a popri tom piť skvelú kávu. Aj takto by sme podporili čítanie na Slovensku. A k tomu by som urobil promo pre ASO VENDING – ako jednotku na slovenskom trhu v poskytovaní služieb.

Ak by si mal napísať knihu inšpirovanú svojou prácou v ASO VENDING, aký by bol jej názov?

ASO VENDING má krásny príbeh. Z malej garážovej firmy sa stala obrovská firma s pôsobnosťou na Slovensku a v Čechách. To samo o sebe je niečo fascinujúce a úžasné. Spoločnosť pôsobí na trhu cez 30 rokov a prináša ľuďom pohodu do života vo fabrikách, na úradoch, kúpaliskách, čerpacích staniciach a mnohých ďalších miestach. Pokiaľ ide o názov, hneď ma napadlo možno desať rôznych názvov. O nich by sme dali hlasovať. A aké posolstvo? Nikdy sa nevzdávať, pracovať na sebe, byť trpezlivý. Úspech sa dostaví v ten pravý čas.

Keby si mohol prejsť časovou bránou a ocitnúť sa v jednej historickej ére, ktorú by si si vybral? Čím by ťa táto doba lákala a čo by si v nej chcel zažiť?

Chcel by som na vlastné oči vidieť dnešné územie Slovenska niekedy v období stredoveku, najmä tie malé osady a dedinky. V období, keď tu ešte nebolo tak husto obývané územie, kde každá rieka meandrovala a príroda kraľovala tomuto územiu.

Dnes sme zahltení informáciami a instantnými zážitkami. Má klasická kniha stále silu meniť svet?

Knihy tu budú naveky. Či v menšom počte, ale nikdy ich nevytlačia počítače ani budúce technológie. Nie je nič krajšie, ako keď si sadnete s knihou v jednej ruke, s dobrou kávou v druhej ruke niekde pri bazéne, na horách alebo pri mori a zabudnete na všetky starosti a sústredíte sa na dej knihy.

Keby si mohol odporučiť len jednu jedinú knihu, ktorú by si mal každý prečítať aspoň raz za život, ktorá by to bola a prečo? Čo môže v človeku zmeniť?

Zameriavam sa najmä na literatúru faktu, ktorá nemusí sadnúť každému. Ak by som však mal ľuďom odporučiť nejakú knihu o histórii, určite by to bola ktorákoľvek od Pavla Dvořáka. Ten dokáže prostredníctvom jednoduchých príbehov zaujať aj čitateľa, ktorý nemal v škole rád dejepis.

 

Kniha a káva sú spoločníkmi, ktorí prežívajú stáročia. Jedno prebúdza myseľ, druhé chuťové poháriky. Ľuboš dokazuje, že história, príbehy a káva môžu tvoriť dokonalú symbiózu.

 

Vending automat na kávu môže pripraviť lahodný nápoj, no za skutočne výnimočnou šálkou stojí viac než len zmes dokonale namletých zŕn. Sú to ľudia. Inšpiratívne osobnosti, ktoré tvoria príbehy, prinášajú myšlienky a posúvajú hranice všedného.

Rozhovor s Ľubošom ukázal, že ASO VENDING nie je len o káve, ale aj o hodnotách, príbehoch a vášni, ktorá sa prelína s prácou. A práve v tom tkvie rozdiel medzi obyčajným a výnimočným. V ľuďoch, ktorí majú čo povedať a zanechávajú stopu.

 

Obr. vlastný archív