Rozdiely v gastronómii národov je hneď poznať. Ako sa pripravuje káva vo svetových metropolách a čím je špecifická? Niekde prevláda tradícia a kultúra, inde fantázia a kávové experimenty. Vplyvom spôsobu života obyvatelia uprednostňujú pohodu a luxus kaviarní, alebo rýchlosť a dostupnosť automatov na kávu. Poďme sa spoločne pozrieť, ako si môžete kávu vychutnať vo vybraných 10 krajinách sveta:

Kanadacaffee com Leite
Niet pochýb,   že Kanaďania milujú kofeín.   V skutočnosti Kanaďania spotrebúvajú najviac kávy na obyvateľa spomedzi všetkých krajín Európy.   Až 88 percent Kanaďanov tvrdí,   že pijú aspoň jednu šálku kávy za deň. Niet sa

čomu čudovať, keďže nápoj dochutený  dvomi druhmi smotanového krému a dvomi cukrami  je prakticky kanadským národným nápojom… okrem piva, samozrejme.

Spojené štáty americké 
Kaviarne v Spojených štátoch sú umiestnené skoro na každom mestskom bloku. Niet divu, že Američania sú zvyknutí na neustály príjem kofeínu. Vzťah ku kávovej kultúre, ktorý sa v Amerike začal budovať od roku 1990 priniesol

so sebou fakt,   že Američania sú známi vytváraním fantastických kávových nápojov,   ako napríklad Macchiato.  Pre tých,  ktorí uprednostňujú pred fantáziou jednoduchosť vymysleli nápoj Americano,  ktorý sa skladá z espressa a

teplej vody.

Turecko
Existuje dôvod,    prečo je turecká káva známa po celom svete    –    Turci sa tešia zo svojej kávovej kultúry už od roku 1500,   teda dlho predtým,   než získali popularitu prvé kaviarne v Severnej Amerike.   Turci majú radi kávu silnú,

tmavú a sladkú. Takú, ktorá sa usadí na dne šálky.

Rakúsko
Elegantné kaviarne vo Viedni sú veľkou súčasťou kultúrneho dedičstva krajiny. Páčia sa nie len turistom, ale rovnako aj miestnym obyvateľom. V tomto meste je hriech nezájsť do kaviarne a neobjednať si Viedenskú kávu – čerstvá      .  káva podávaná so šľahačkou či mliečnou penou. Kaviarne sú tu otvorené do neskorých hodín, takže tvoria ideálne miesto na odpočinok.

Brazília
Brazília produkuje zhruba 40 percent svetovej kávy, takže nie je žiadnym prekvapením, že Brazílčania tento nápoj milujú. Známa Café com Leite – dvojitá sila kávy podávaná s veľkým množstvom horúceho mlieka – to je nápoj, ktorý  domáci zvyknú piť najmä v dopoludňajších hodinách. V skutočnosti v tejto krajine pitie kávy prevláda do takej miery, že tento nápoj konzumujú dokonca aj deti. Ďalším brazílskym obľúbeným nápojom je Cafezinho – silná a tmavá káva, ktorá je podávaná s množstvom cukru.

Vietnam
Užite si francúzsky vplyv vo Vietname, kde sa káva podáva silná a horúca, pripravená  odkvapkávaním cez filter. To je nápoj, ktorým sa pomaly zaplní vaša šálka čerstvej kávy. Vo Vietname sa káva  tradične podáva s niekoľkými lyžicami sladeného kondenzovaného mlieka, čo spôsobí bohatú a sladkú chuť, ktorá robí kávu viac dezertom, než nápojom.

Japonsko
V rýchlo meniacej sa kultúre Japonska je pohodlie skôr luxusom. Najjednoduchší, najbežnejší spôsob, ako vychutnať horúcu kávu v tejto krajine je zvoliť si nápoj z automatu. V skutočnom japonskom štýle si takúto kávu môžete vychutnať na každom rohu za pár jenov. Automat na kávu dodáva nápoj s alebo bez mlieka a cukru, takže si stačí vybrať ten správny.

Mexiko
Café de Olla je oficiálny kofeínový nápoj Mexika. Tradične sa podáva v hlinenej nádobe. Táto tmavá pražená káva je filtrovaná jemným sitkom a podávaná s nerafinovaným hnedým cukrom, ktorý má dostal dymovú, karamelovú chuť. Café de Olla sa pre nezabudnuteľnú chuť môže podávať aj so štipkou škorice.

Nórsko
Kým milovníci svetovej kávy dávajú prednosť tmavému, silnému praženiu, Nórsko má na kávu iný pohľad. Nóri uprednostňujú štipľavú chuť kávy. Je to trochu iná chuť, ale určite to stojí za to, aby ste nórsku kávu vyskúšali. Koniec koncov, Nóri sú druhí najväčší konzumenti kávy na svete, a preto musia byť na niečo hrdí, no nie?

Taliansko
Vzhľadom k tomu, že táto krajina je rodiskom Espressa, je skoro hriech navštíviť Taliansku bez toho, aby ste neochutnali tento pravý kofeínový nápoj. Espresso je jedným z najobľúbenejších nápojov krajiny, ale v prípade, že to nie je váš štýl, doprajte sebe, aj vašim  chuťovým pohárikom Café con Panna – čerstvé espresso preliate sladkou šľahačkovou smotanou.