O účinkoch kávy už bolo napísané množstvo kníh a vedeckých publikácií. Existuje veľké množstvo štúdií, ktorých výsledky sú priebežne zverejňované, ale zatiaľ nedošlo k jednoznačnému záveru.Výskum vplyvu kofeínových nápojov na ľudské zdravie stále pokračuje a predmetom skúmania je nielen vplyv kofeínu na ľudské zdravie, ale aj citlivosť ľudí na túto látku a mnoho ďalších faktorov. Kofeínom a kávou sa zaoberajú výskumné pracoviská na celom svete. Zatiaľ nič nie je definitívne a tak sa zmienime len o niektorých zaujímavých výsledkoch tohto výskumu. Informácií je ale toľko, že nie je možné písať o všetkých výsledkoch výskumu a tak uvedieme len fakty o výskumoch, ktoré nie sú toľko známe.

Lavazza Coffee CupBolo dokázané, že sa v káve nachádzajú látky, ktoré majú možnosť stimulovať činnosť hrubého čreva, aby sa častejšie vyprázdňovalo. Dôsledkom častého čistenia je podporovaná vyrovnaná činnosť tohto orgánu a tým sa znižuje náchylnosť na nádorové ochorenia. Na základe vedeckých štúdií bolo zistené, že sa pri pravidelnom pití cca troch šálok kávy denne znižuje riziko vzniku cirhózy pečene. Potvrdené to bolo vedcami ako z USA tak aj z Ruska. Vedci ale nevedeli dokázať ktorá konkrétna látka má takýto ochranný účinok. Dokázalo sa len, že v tomto prípade sa nejedná o kofeín. Na základe ďalších štúdií bolo tiež dokázané, že pitie kávy znižuje riziko výskytu cukrovky.

Ďalším prekvapivým zistením je, že káva filtruje ťažké kovy. Australským vedcom sa podarilo zistiť že silná káva redukuje obsah olova a medi z pitnej vody do ktorej sa dostáva buď prirodzeným spôsobom, alebo sa uvoľňuje zo zásobníka vody, medených trubiek alebo spojovacích kovov. Oba tieto kovy majú z dlhodobého hľadiska toxický účinok hlavne pre detský organizmus. Taktiež bolo dokázané že pitie kávy má pozitívny vplyv proti zubnému kazu. Vedecký tým z Anconskej univerzity objavil v káve látky ktoré zabraňujú šíreniu baktérií napadajúce zuby.

Bolo tiež preukázané, že káva napomáha ku chudnutiu. Ak si dáte pred cvičením šálku kávy, okrem energie urýchlite tiež spaľovanie tukov. Aby sme boli ale objektívny existujú tiež výsledky vedeckého výskumu, ktoré hovoria o negatívnych účinkoch kávy.  A tak je otázka či je vôbec možné vysloviť definitívny záver o vzťahu medzi kávou a ľudským organizmom.

Vzhľadom na to, že negatívne účinky kávy sa prejavujú hlavne pri nadmernom pití kávy je pitie kávy v rozumnej miere pre ľudský organizmus prospešné.účinky kávy na ľudský organizmus