Zdravý životný štýl je dnes pomerne často skloňovaná téma. Po praktické rady sme sa vybrali za Petrom Trnkom, trénerom fitness a úspešným slovenským reprezentantom v naturálnej kulturistike. Peter je aj milovníkom kávy. Dokonca má isté prepojenie so spoločnosťou ASO VENDING, a nielen to kávové. ASO si vybralo Petra ako nádejný mladý talent a finančne ho podporuje na jeho športovej ceste.

 

Peter, stojí za vami silný partner, ako vnímate podporu ASO VENDING?

Rád by som prostredníctvom tohto článku vyjadril veľkú vďaku za túto podporu. Najmä za to, že si ASO zvolilo také športové odvetvie, akým je naturálna kulturistika. Hoci je to neolympijský šport, má veľkú budúcnosť.

Čo je podstatou naturálnej kulturistiky? Čím sa líši od klasickej?

Hlavnou filozofiou je budovanie postavy prirodzenou cestou, bez použitia podporných látok. Každý by mal na sebe pracovať a zlepšovať sa, a preto som sa aj ja rozhodol, že práve toto športové odvetvie bude tou správnou cestou. Pracovať na sebe a na svojej postave je životný štýl, presne ako pitie kávy. (smiech)


1.

cvik na šikmé brušné svaly 4 série po 30 opakovaní (15 na každú stranu)

trnka cviky


 A sme pri podstate, káva. Je vhodným nápojom pre športovcov?

Mnoho ľudí si totiž kávu nespája práve so zdravým životným štýlom. To nie je pravda, káva je priateľ každého človeka. (smiech) Je veľmi dobrý spaľovač tukov. Odporúčam dať si kávu vždy ráno pred tréningom, človeka to nabudí do tréningu aj do celého dňa. Káva navyše z časti eliminuje svalovicu. Ja sám vypijem 2 – 3 šálky za deň.

Teraz sa ale nerozprávame o káve so šľahačkou a cukrom, alebo nás potešíte a poviete áno?

(smiech) Žiaľ nie, šľahačka a cukor zvyšujú kalorickú hodnotu nápoja. Kávu si treba dopriať čistú, čiernu, takú pijem aj ja.


2.

klasické skracovačky na horné brušné svaly 4 série po 25 opakovaní

trnka cviky


Poďme na cvičenie. Ste tréner vo fitnescentre. Aké chyby pri cvičení pozorujete najčastejšie?

Typická chyba je, že človek chce všetko naraz, a keď výsledky nevidí hneď, rýchlo sa vzdá. Keď sa do tréningu púšťajú ľudia bezhlavo, zväčša to nemá dlhé trvanie. Na začiatku je dôležité stanoviť si cieľ a byť vytrvalý. Napríklad chcem ísť do plaviek a schudnúť 5 kíl za dva mesiace, to je reálny cieľ. Chce to však nejaké obdobie, aby bolo výsledky vidieť. Nestačí však len aktivita, treba prispôsobiť aj stravu.

Čo je dôležitejšie?

Strava tvorí 70 % úspechu. Ale cvičenie tiež netreba podceňovať. Optimálny harmonogram je 3x do týždňa hodinka cvičenia + 1x do týždňa kardio, základom je vyšší výdaj energie ako príjem. Aký šport je najefektívnejší pre spaľovanie tukov? Určite beh, nemusí byť intenzívny, môžete ho striedať s chôdzou – minútu pobehnúť, minútu chôdza.


3.

zdvih nôh na spodné brušné svaly 4 série po 20 opakovaní

trnka cviky


 Aký je podľa vás ideál krásy?

V naturálnej kulturistike je to klasická postava presýpacích hodín, širšie plecia, úzky driek. Krásne je, ak sa na postave viditeľne prejavuje šport. Veľa žien sa bojí, že prídu do fitnescentra a odídu s obrovskými svalmi. Mýlia sa, cvičením svaly len
spevnia a budú vyzerať krajšie.

Ďakujeme za rozhovor.