Píše sa rok 2014 a hrnček lahodnej kávy je dnes už samozrejmosťou bežného života. Možno prehlásiť, že káva patrí svetu! Alebo svet patrí káve…? Na každom rohu z pomedzi nás číhajú kaviarne, bufety, nápojové automaty, kávovary… V regáloch supermarketov dostaneme kávu, na akú si len spomenieme. Instantná káva, zrno, mletá káva, cappucino, latté, macchiatto, ľadová káva, ochutená káva či krémové espresso… Ako sa k nám však tento výnimočný nápoj dostal? Pozrime sa spolu na dejiny kávy.

Kráľovská kávaPôvod kávy

Za pravlasť kávyKávovar espresso sa považuje Etiópia. Prvé plantáže boli založené niekedy v 13. storočí. Prvé zmienky o káve sú zachované vo forme legiend. Jedna z najznámejších je o šejkovi Omarovi, ktorý mal záľubu v prípravách nápojov z rôznych prírodných plodín. Nápojom z kávovníka, ktorý náhodne objavil, dokázal liečiť ľudí. Bol považovaný za lekára a kňaza, neskôr ho vyhlásili za svätého.

Príchod kávy do Talianska bol spätý so vzburami a konfliktami. Cirkev ju označila za dielo diablovo. Jedného dňa sa pápež Klement VIII rozhodol, že tento nápoj vyskúša. Po tejto ochutnávke bol kávou natoľko očarený že ju vyhlásil za prvý kresťanyký nápoj.

Ani vo Švédsku tomu nebolo inak. Kávu tu považovali za jedovatú látku so smrteľnými účinkami. Kráľ Gustáv III. nariadil dvom odsúdencom namiesto trestu smrti piť kávu a čaj. Všetci s napätím očakávali, čo sa s odsúdenými stane a uzatvárali stávky, ktorý z nich smrtiacemu jedu podľahne skôr. A ako to dopadlo? Obaja odsúdení prežili kráľa Gustáva III.

V Rusku kávu prijali v 16. storočí naopak, bez obáv a s obľubou. Muži dokonca pri svadobnom obrade museli zložiť sľub, že svoju ženu nenechajú za žiadnych okolností žiť bez kávy.

Francúzsky kráľ Ľudovít XIV. dostal od Holanďanov vzácny dar. Bola to rastlina kávovníka, ktorej kráľ venoval výnimočnú starostlivosť. Vďaka tomu sa kávovníku začalo dariť a bol považovaný za jednu z najplodnejších rastlín.

• Slovo káva je odvodené od arabského qahwah, ktoré Arabi pôvodne používali pre víno.

Čože sa to parí? Prvé kávovary

Prvé kávovaryV roku 1822 Francúz Louis Bernard Rabaut využil práve paru na to, aby s pomocou vody získal odvar z kávových zŕn. Prvý stroj na výrobu kávy si dal patentovať Angelo Moriondo z Turína v roku 1884. Bol výnimočný v tom, že dokázal kontrolovať prietok vody a pary cez kávové zrná. Vo svete kávovarov figurujú aj mená talianov.

Neskôr bol vynájdený piestový kávovar, ktorý dokázal prefiltrovať cez kávu len horúcu vodu. Ďalším vynálezom bol pákový kávovar, ktorý k výrobe kávy využíval aj silu tlaku. Vďaka tomu príprava lahodného espressa trvala už len 20 sekúnd.Lavazza kávovary

Postupom času sa kávovary začali viac a viac automatizovať, zlepšovať svoje funkcie a dizajn. Začali vznikať moderné kávovary do domácností, kapsulové kávovary a šikovné espresso automaty, aké poznáme dnes. Ich najprestížnejším výrobcom v súčasnosti nie je nikto iný, ako svetoznáma Lavazza.

Tím ASO Vending