Každý z nás miluje chuť a vôňu kávy. Vychutnať si ráno hrnček poriadnej kávy, to je rituál, ktorý si dopraje veľká časť Slovákov. Ak patríte medzi tých, ktorí si svoju kávu pripravujú sami, tak vám prinášame tipy na to, ako správne kávu skladovať, aby mala stále tú najlepšiu chuť.

  1. UPREDNOSTNITE DOMA POMLETÚ KÁVU

Ak si chcete dopriať naozaj chutnú kávu, tak ju nekupujte už pomletú. Pomlieť pár zrniek na kávu je jednoduché. Navyše, teraz veľká časť moderných kávovarov v sebe ukrýva aj mlynček, ktorý kávu pomelie. Ak máte kávovar bez mlynčeka, za pár eur sa dá kúpiť ručný mlynček. Aspoň si pred kávou doprajete trochu telocviku. Ak predsa len kúpite už pomletú kávu, pozorne skontrolujte, dokedy má káva trvanlivosť a kedy bola balená.

kava

  1. VYBERTE SPRÁVNE MIESTO

Kávu by ste mali skladovať na mieste, ktoré je teplotne vyvážené. Takže nie v blízkosti sporáku alebo digestora. Káva by mala byť na chladnom mieste. Určite však nie v chladničke.

V nej je totiž príliš vysoká vlhkosť a vysoký chlad. Takisto sa v nej nachádza príliš veľa iných potravín s vlastnými vôňami.

 

  1. ZASTAVTE PRÍSTUP VZDUCHU

Ak kupujete kávu, tak by ste ju, pomletú či nepomletú, mali kupovať vo vákuovo balených

obaloch. Po otvorení by bolo dobre uchovávať ju v nádobe, ktorá sa dá uzavrieť. Zamedzí sa

tak tomu, aby káva stratila svoju chuť a arómu. Kávu skladujte v nepriehľadnej dóze. Sklenená možno vyzerá lepšie, ale svetlo, ktoré ňou preniká, kávu poškodzuje.

coffee-beans-2258852_960_720

  1. DÔLEŽITÁ JE VEĽKOSŤ NÁDOBY

Kávu poškodzuje a oberá o chuť a arómu aj vzduch, ktorý je v nádobe, kde ju skladujete.

Vyberte si nádobu, ktorá nie je príliš veľká. Zamedzíte tomu, aby na kávu vplývalo príliš veľa

vzduchu. Najčastejšie sú k dispozícii dózy pre 250 alebo 500 gramov kávy.

 

  1. KÁVU NEPRESÝPAJTE

Ak si kávu kúpite v správnom balení, tak ju už do žiadnej dózy nemusíte presýpať. Veľká časť balení je totiž upravená tak, aby ste kávu mohli uchovávať v nich. Základom je, aby bolo balenie nepriehľadne a vzduchotesne. V správnom balení vydrží káva čerstva aj niekoľko mesiacov.