Káva je nápojom obľúbeným po celom svete, ktorý nás sprevádza každodenným životom. Každý dúšok môže byť malým rituálom, momentom pokoja a potešenia. Avšak, okolo kávy koluje aj množstvo mýtov, ktoré môžu ovplyvniť naše vnímanie a jej konzumáciu. Či už patríte medzi tých, ktorí si bez šálky kávy nevedia predstaviť ráno, alebo ste zvedaví objavitelia nových chutí, máme pre vás informácie, ktoré vás možno prekvapia.

 

S pomocou odborníka Maja Gábora sa pozrieme na najrozšírenejšie mýty o káve a podelíme sa s vami o tipy, ako pripraviť ukážkové espresso. Majo pracuje na technickej podpore a je zamestnancom ASO VENDING už viac ako 26 rokov. Okrem toho, že dokonale ovláda kávové technológie, je aj vášnivým milovníkom kávy. Absolvoval aj baristický kurz, vďaka čomu dokáže nielen perfektne nastaviť stroj a mlynček, ale aj pripraviť ukážkové espresso.

 

Mýty o káve

  1. Káva dehydruje

Jedným z najrozšírenejších mýtov je, že káva spôsobuje dehydratáciu. Pravdou však je, že káva má len mierne diuretické účinky a jej konzumácia v primeraných množstvách neprispieva k dehydratácii. Káva obsahuje vodu, ktorá prispieva k celkovému príjmu tekutín.

V mnohých kaviarňach vám dokonca podajú malý pohár vody ku káve. Tento pohár slúži na prečistenie chuťových pohárikov pred pitím espressa, aby ste si mohli naplno vychutnať jeho bohatú arómu a lahodnú chuť.

  1. Espresso má viac kofeínu ako filtrovaná káva

Ľudia často veria, že espresso obsahuje viac kofeínu ako bežná filtrovaná káva. Avšak, hoci espresso má intenzívnejšiu chuť, obsahuje menej kofeínu v porovnaní s filtrovanou kávou, pretože sa pripravuje v menšom množstve vody. Tento mýtus môže byť prekvapujúci, pretože chuť espressa môže pôsobiť silnejšie, ale skutočný obsah kofeínu je nižší.

  1. Káva zhoršuje srdcové problémy

Mnoho ľudí má obavy, že káva môže zhoršiť srdcové problémy. Avšak niektoré štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia kávy môže mať dokonca ochranné účinky na srdce. Samozrejme, je dôležité konzumovať kávu s mierou a konzultovať s lekárom v prípade zdravotných problémov. No káva nemusí byť nepriateľom vášho srdca.

  1. Káva je len ranný nápoj

Mnoho ľudí si myslí, že káva je určená len na rannú konzumáciu. Avšak v mnohých krajinách je bežné piť kávu aj počas dňa alebo večer. Napríklad v Taliansku je popoludňajšie espresso bežným rituálom, ktorý si ľudia doprajú ako súčasť svojho každodenného života.

  1. Instantná káva je plná chemikálií

Ďalší mýtus tvrdí, že instantná káva obsahuje množstvo chemikálií a konzervačných látok. V skutočnosti je instantná káva len sušená káva bez pridania ďalších prísad. Proces sušenia môže byť mrazením alebo sprejovaním, ale nepoužívajú sa žiadne chemikálie. Tento jednoduchý fakt môže zmeniť váš pohľad na instantnú kávu.

  1. Tmavšia pražená káva je silnejšia

Mnoho ľudí verí, že tmavšie pražená káva obsahuje viac kofeínu. Pravda je však iná. Pražením sa znižuje obsah kofeínu v kávových zrnách. Tmavšia pražená káva môže mať intenzívnejšiu a bohatšiu chuť, ale to neznamená, že obsahuje viac kofeínu. Tento mýtus je často prekvapivý pre tých, ktorí veria, že tmavšia káva je silnejšia.

 

Tipy na ukážkové espresso

  1. Kvalitné zrná

Začnite s kvalitnými kávovými zrnami. Arabica a Robusta majú odlišné chuťové profily, takže výber závisí na vašich preferenciách. Čerstvosť je kľúčová. Kupujte kávu v menších množstvách a skladujte ju v hermeticky uzavretej nádobe.

 

  1. Správne mletie

Konzistencia mletia je veľmi dôležitá. Pre espresso by mletie malo byť jemné, podobné hrúbke soli. Príliš hrubé mletie vedie k slabému espressu, zatiaľ čo príliš jemné môže spôsobiť horkosť.

 

  1. Dávkovanie

Použite správne množstvo kávy. Štandardná gramáž pri príprave espressa je 7 – 9 gramov. Na dvojité espresso sa odporúča približne 18 gramov kávy. Experimentujte s množstvom, aby ste našli ideálnu chuť.

 

  1. Tampovanie

Kávu tampujte rovnomerne a s dostatočným tlakom (cca 20 kg). Nerovnomerné tampovanie môže viesť k nerovnomernému pretekaniu vody cez kávu, čo ovplyvní jej výslednú chuť .

 

  1. Extrakcia

Optimálny čas extrakcie espressa je 25-30 sekúnd. Príliš krátka alebo príliš dlhá extrakcia môže spôsobiť nesprávnu chuť. Sledujte čas a upravujte hrúbku mletia podľa potreby.

Ak 30 ml natečie pod 20 sekúnd, tak mletie je veľmi hrubé a chuť kávy bude „podextrahovaná“. Ak káva tečie pomaly a 30 ml natečie za viac ako 30 sekúnd, tak káva bude „preextrahovaná“.

 

  1. Teplota vody

Voda by mala mať teplotu okolo 90-95 °C. Príliš horúca voda môže spôsobiť horkosť, zatiaľ čo príliš studená neprinesie plnú chuť kávy.

 

  1. Tlak v kávovaroch

Určite už každý počul marketingové ťahy niektorých výrobcov espresso automatov do domácností a rozprávku o čerpadle s tlakom 18bar-ov. Na prípravu espressa je však štandardom 9-9,5 baru. Stroje majú dokonca vo vnútri zabudované obmedzovače tlaku, tzv. bypass, ktorý obmedzuje konečný tlak na prípravu kávy na maximum 12 barov.

Jediné, čím sa dá tlak ovplyvniť, je hrúbka mletia kávy. Čím jemnejšia káva, tým tlak stúpa, nakoľko jemne pomletá káva vytvára väčší odpor vody, ktorý tlačí na čerpadlo. Pri hrubo namletej káve naopak celkový tlak klesá.

 

 

Majo Gábor v Showroome ASO VENDING

👉 Užitočné tipy od Maja:

 

To čo vieme najviac ovplyvniť pri nastavovaní „kvalitného“ espressa je „mletie“!

 

  • Filtrovaná voda: Používajte filtrovanú vodu na prípravu kávy. Zníži sa tým tvorba vodného kameňa a zlepší sa chuť vašej kávy.
  • Pravidelné čistenie: Udržiavajte váš kávovar čistý. Pravidelné čistenie sparovacej jednotky a odvápňovanie zabezpečia, že váš kávovar bude fungovať optimálne. Tipy na čistenie automatického kávovaru nájdete TU.
  • Experimentujte s chuťami: Nebojte sa pridávať rôzne prísady, ako sú sirupy alebo korenie, aby ste vytvorili nové a zaujímavé chute.

 

Tieto rady vám pomôžu dosiahnuť ukážkové espresso a zároveň rozptýlia niektoré mýty o káve. Vychutnávajte si každý dúšok a objavujte nové chuťové zážitky s kávou. Na zdravie praje ASO Vending a Majo Gábor, váš odborník na kávu.