Zimným športom sa na Slovensku nepochybne darí. Aktívni lyžiari, bežkári či snowboardisti majú od lyžiarskych stredísk už vyššie požiadavky. Kvalitné zjazdovky musia byť samozrejmosťou, okrem toho však lyžiari očakávajú aj služby na úrovni a skvelý wellness. Užite si posledné zimné dni a strávte ich na svahu. Slnko, káva, pohyb a čerstvý vzduch – to je recept na dobrú náladu a pohodičku počas voľných dní. VYBRALI SME PRE VÁS TOP LOKALITY NA SLOVENSKU A V EURÓPE, KDE SI SKVELE ZALYŽUJETE A ODDÝCHNETE VO WELLNESS CENTRÁCH

 lyzovacka1

 

 ZIMNÁ DOVOLENKA U POĽSKYCH SUSEDOV – SZCZYRK

Aj keď je Zakopane asi najznámejším ski centrom v Poľsku, stredisko Szczyrk v pohorí Beskid Śląsk vo svojej ponuke nezaostáva. Približne dve hodiny jazdy autom od Katovic alebo Krakowa lyžiarov čaká 27 zjazdoviek s celkovou dĺžkou až 40 kilometrov. Toto stredisko navyše ponúka 2 sedačkové lanovky a 25 vlekov, čo je zároveň

najviac v celom Poľsku. Stredisko Szczyrk je zároveň známe aj širokou ponukou zimných wellness služieb. Množstvo hotelov ponúka bazény, jacuzzi s horúcou vodou či saunovanie v rámci svojej ceny. Oddýchnuť si môžete aj na výbornej masáži.

 lyzovacka2

 PRVOTRIEDNY WELLNESS V JASNEJ           

Lyžiarske stredisko v Jasnej patrí na Slovensku k tým najobľúbenejším. Návštevníci si môžu zajazdiť na zjazdovkách s celkovou dĺžkou až 50 km rôznej náročnosti. K Jasnej však milovníkov zimných športov nelákajú len fantastické podmienky na lyžovanie, ale aj wellness ponuka. Zimná dovolenka by predsa mala byť skvelou kombináciou športu a oddychu. V Jasnej sa nachádza niekoľko hotelov, ktoré ponúkajú prvotriedny wellness. V ponuke služieb nájdete masáže, sauny, vírivky, rôzne kúry či bankovanie. Medzi wellness služby v Oraviciach patria masáže, sauny aj morský aerosolový kúpeľ, ktorý pomáha pri problémoch s dýchaním. Bulharsko patrí ku krajinám s najväčším množstvom wellness a spa centier v celej Európe. V stredisku Bansko preto nechýba široká ponuka spa služieb zameraná na lyžiarov a snowboardistov.


PERFEKTNÁ LYŽOVAČKA ZA SKVELÚ CENU – BANSKO

Lyžiarske stredisko Bansko patrí k tým najobľúbenejším v celom Bulharsku. Slovenských lyžiarov však môžu prilákať aj nižšie ceny v porovnaní so strediskami v strednej Európe. Bansko ponúka až 18 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 70 km a najdlhším zjazdom až 16 km. Rezort sa nachádza v nadmorskej výške 925 metrov nad morom s najvyšším bodom vo výške 2 600.

lyzovacka3

ORAVICE – ZO ZJAZDOVKY DO BAZÉNA S TERMÁLNOU VODOU

Oravice ponúkajú lyžiarom a snowboardistom až 6 kilometrov upravených zjazdoviek, lanovku so štvorsedačkou s vyhrievanými sedadlami a v neposlednom rade kúpalisko s termálnou vodou. Ak si chcete po dobrej lyžovačke odpočinúť v horúcej vode, Oravice môžu byť tá správna voľba. Termálna voda vyviera až z hĺbky 1 600 metrov a má pozitívny vplyv na pohybové ústrojenstvo, obličky a močové cesty.

K RAKUSKYM ALPAM DO SOLDENU

Približne hodinu jazdy od Insbrucku v doline Otz sa nachádza lyžiarske stredisko Solden. Toto stredisko sa preslávilo aj vďaka Jamesovi Bondovi a filmu Spectre z roku 2015, na vrchole Gaislachkogl bola v lete 2018 dokonca otvorená interaktívna výstava k filmu. Solden lyžiarov láka upravenými a zasneženými zjazdovkami s celkovou dĺžkou až 144 kilometrov. V lyžiarskom stredisku sa nachádza až 31 lanoviek, výťahov a vlekov. Lyžiari aj snowboardisti môžu zdolávať až tri alpské vrcholy a dva ľadovce – Rettenbach a Tiefenbach. Lyžiarske stredisko sa nachádza v nadmorskej výške 1 350 až 3 340 metrov nad morom. Aby toho nebolo málo, v stredisku sa nachádzajú aj luxusné hotely s ponukou wellness a spa služieb. Aj keď sa Solden nepovažuje za vizuálne najkrajšie stredisko pre množstvo hotelov, zážitok z perfektnej lyžovačky je zaručený.

lyzovacka5

SEN KAŽDEHO LYŽIARA – DOLOMITI SUPERSKI

Talianske Dolomiti sú snom asi každáho lyžiara. 1 200 km zjazdoviek, viac ako 400 lanoviek, 50 lyžiarskych stredísk v 12 oblastiach. Dolomiti definitívne patria k top destináciám pre zimnú dovolenku. Dominantou celej oblasti je ľadovec Marmolada v nadmorskej výške až 3 342 metrov nad morom, z ktorého môžete nerušene lyžovať až 12 km s nádherným výhľadom na zasnežené kopce. Skvelou správou je, že jeden skipas vám zároveň bude stačiť pre všetky strediska v Dolomiti Superski. Ak si potrebujete oddýchnuť po celom dni na lyžiach, navštívte spa centrá alebo hotely s wellness centrami. V Bruneck Kronplatz sa nachádza raj pre milovníkov luxusnej spa starostlivosti Cron4. Na 3 000 metroch štvorcových nájdete relaxačné miestnosti, vodnú terapiu, sauny, ale aj špeciálne bazény pre kúpeľ chodidiel.


lyzovacka6

FRANCÚZSKE ALPY A LUXUSNÁ SPA STAROSTLIVOSŤ – COURCHEVEL

Približne hodinu jazdy od Insbrucku v doline Otz sa nachádza lyžiarske stredisko Solden. Toto stredisko sa preslávilo aj vďaka Jamesovi Bondovi a filmu Spectre z roku 2015, na vrchole Gaislachkogl bola v lete 2018 dokonca otvorená interaktívna výstava k filmu. Solden lyžiarov láka upravenými a zasneženymi zjazdovkami s celkovou dĺžkou až 144 kilometrov. V lyžiarskom stredisku sa nachádza až 31 lanoviek, výťahov a vlekov.

V stredisku sa nachádza množstvo hotelov s wellness a spa ponukou. K tým najluxusnejším patrí jednodznačne Cheval Blanc. Terapeuti používajú líniu Guerlain’s Orchidee Imperiale, ktorá je výsledkom viac ako desaťročného výskumu tejto spoločnosti a patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete vyskúšať. Francúzsko patrí k drahším destináciám a starostlivosť v tomto hoteli si naozaj nemôže dovoliť hocikto. Ak však hľadáte jedinečný zážitok z lyžovania a spa, Courchevel môže byť destináciou, ktorá ho naplní.

TEXT: Barbora Ilić // FOTO: Adobe Stock