Vážení zákazníci, fanúšikovia dobrej kávy, dovoľujeme si priniesť Vám krátky seriál o káve, fenoméne dnešnej doby. Pokúsime sa známymi či menej známymi informáciami spestriť Vaše chvíľky kľudu pri káve medzi jednotlivými pracovnými povinnosťami.
________________________________________

Čo to vlastne ječlánok 1.1
Kávovník je zaradený do čeľade morenovité. Ide o vždy zelený ker pôvodne z oblastí Etiopie, dorastajúci pôvodne  do výšky 5-6 m, ako kultúrna plodina do 2-3 m. Káva rastie na malých, večne zelených stromoch na plantážach pozdĺž Južnej a Strednej Ameriky, Afriky a Ázie. Kávový strom je zaujímavý aj z botanického hľadiska. Asi po piatich rokoch od zasadenia ho obsype približne 30 000 drobných bielych kvietkov, ktoré sa v priebehu 24 až 36 hodín zmenia na zrniečka. Tieto sa nachádzajú vo vnútri plodu, ktorý je na prvý pohľad podobný našej čerešni s veľkosťou okolo 1,5cm. Vo vnútri čerešne sú 1-2 semená s typickou pozdĺžnou ryhou. Tie obsahujú značné množstvo sacharidov, lipidov , bielkovín a 0,5-4,5% kofeinu. Na rozdiel od čerešní, pri káve sa pracne snažíme zbaviť ovocnej časti kvôli kôstke. Na prvý pohľad nelogické – ten kto ochutnal chápe.
Káva dnes
Dnes je káva jednou z najväčších obchodných komodít, na druhom mieste za ropou. Moderný svet je plný okamihov spojených s kávou. Má obrovský vplyv na ekonomiku celého sveta. Živí milióny ľudí, pomáha rozvíjať ekonomiky, mení ráz krajiny. Káva nám dáva silu prebrať sa, povzbudí nás a zostruje naše zmysly. Káva môže byť chvíľou odpočinku, relaxácie alebo príjemným momentom, ktorý strávite s najbližšími.
Podľa pôvodu je vo všeobecnosti možné kávu rozdeliť do štyroch hlavných skupín.
článok1.2  1. Africká a arabská káva, ktoré sú známe výraznou chuťou
  2. káva z Indonézie s bohatou chuťou a ťažším telom
  3. ľahšia káva zo Strednej a Južnej Ameriky, známa chuťovou rozmanitosťou
  4. sem môžeme zaradiť kávy nepochádzajúce z typických oblasti pestovania kávy napríklad z Havajských ostrovov či z exotických Galapág.
  Kávový zemepis
Medzi krajiny, ktoré sú pestovaním kávy známe, patrí napríklad Angola, Bolívia, Borneo, Brazília, Dominikánska republika, Ekvádor, Etiópia, Filipíny, Guatemala, Havajské         ostrovy, India, Jamajka, Jáva, Jemen, Keňa, Kolumbia, Kostarika, Kuba, Mexiko, Nikaragua, Panama, Papua Nová Guinea, Paraguay, Peru, Portoriko, Rwanda, Salvádor, Srí     Lanka,   Sumatra, Tanzánia, Thajsko, Venezuela, Vietnam, Zambia či Zimbabwe.

 

článok1.
Rozdelenie produkcie kávy na svete je značne nerovnomerné
Stredná a Južná Amerika a Karibská oblasť exportuje priemerne 70 % svetovej produkcie Ázia 20 %, Afrika 10 %.
Krajiny s najväčším exportným podielom na trhu:

článok 1.4Čo vlastne pijeme
Arabica a Robusta. Medzi 60 existujúcimi druhmi kávy sú Arabica a Robusta jediné, ktoré rastú na komerčné a výrobné účely. Vznikajú aj takzvané kávové špeciality ako Cibetková káva, Hrozienková káva.
Káva Robusta obsahuje viac kofeínu (trikrát viac než semená kávy Arabica, okolo 2 až 4,5 %), jej chuť je zemitejšia a menej aromatická. Darí sa jej v nadmorských výškach do 900 m. Pestuje sa prevažne vo Vietname, Brazílii a Indonézii.
Káva Arabica má výraznejšiu arómu než káva Robusta, obsahuje menej kofeínu (1,1 až 1,7 %) a jej chuť je jemnejšia a prevažne kyslejšia. Pestuje sa vo vyšších nadmorských polohách, väčšinou nad 1500 m, a vyžaduje intenzívnu starostlivosť. Medzi najznámejších výrobcov tejto kávy patrí Brazília, Kolumbia, Etiópia, Mexiko, India a východná Afrika.
Pomer Robusty a Arabiky v tomto povzbudzujúcom nápoji môže byť vždy iný. Konkrétny pomer jednotlivých odrôd a druhov odlišuje medzi sebou jednotlivé druhy kávy a chuť koncového produktu s jedinečným chuťovým profilom. Samotné druhy/značky kávy sú vždy miešané z viacerých druhov káv dopestovaných v rôznych krajinách. Výsledkom miešania je konkrétny chuťový profil vašej obľúbenej značky kávy.
________________________________________
Nabudúce:    
– Spôsob spracovania „čerešne“
– Praženie
– Mletie
– Instantizácia
– ako to má chutiť alebo ochutnali za nás

Mimochodom, vedeli ste, že každý deň vypije ľudstvo približne dve miliardy šálok kávy?
Pomohli ste dnes udržať trend ?