Buďte šik pri každej príležitosti!

 

Mnohí z nás pracujú v prostredí, kde je potrebné dodržiavať istý dress code, chodíme na biznis stretnutia, spoločenské udalosti. Možno máte v šatníku plno kúskov zvučných mien, veľkolepých doplnkov, elegantné kabelky či aktovky, topánky na mieru. No ani na vysokých podpätkoch nebudete ako dáma, keď pozabudnete na ďalšie dôležité detaily.

A páni, aj zo značkového obleku môže trčať slama pri módnej neopatrnosti. Poradíme vám, aby ste boli ako zo škatuľky, a to nie len na pracovnom stretnutí pri káve, ale aj na formálnej večeri či vianočnom večierku.

Máte oblek na mieru, trendy košeľu, vyleštené topánky, perfektný uzol na hodvábnej kravate a pocit, že je to dokonalé? Aké však máte manžetové gombíky? Možno sa teraz smejete nad touto staromódnou ozdobou. Iste, prvé gombíky, ktoré zdobili manžety tak, ako ich poznáme dnes, sa vyrábali už v 17. storočí. A napriek tomu sú stále trendy a stále štýlové. Len ich vyskúšajte. Nezáleží na tom, kým ste, na akú príležitosť sa chystáte ani či ste malý, veľký, výstredný alebo priemerný muž. Manžetové gombíky vám pomôžu vystúpiť na prvé priečky dobre oblečených gentlemanov. Sú len nepatrným doplnkom, takmer nepostrehnuteľným. Práve preto však upútajú na prvý pohľad. Či už oko dámy alebo pozornosť budúceho obchodného partnera. Tento doplnok má v sebe akúsi dôstojnosť, rešpekt. Ak chcete postúpiť do najvyššej ligy, kúpte si špeciálnu košeľu, ktorej rukávy sú šité priamo na použitie manžetových gombíkov. Pokiaľ si novoobjavené rozmery pánskej módy chcete len vyskúšať, nie je problém pripnúť gombíky aj do klasickej manžety na bežnej košeli. Škála farieb, tvarov aj vyhotovenia je skutočne široká, vyberie si každý, či už je odvážny, nenápadný, elegán či extravagantný. Opatrne však s fantáziou, zábavne tvary od futbalových lôpt až po siluety ženy môžu byť vtipným darčekom, ale na pracovnom stretnutí či významnej spoločenskej udalosti budú pôsobiť už trošku bizarne.

 

PRÍTULNÝ DOPLNOK

V lete je jednoduché obliecť sa elegantne. Čo však, keď je na biznis kabátiky ešte priteplo, no v šatách máme husaciu kožu od zimy? Aj v jesennom počasí  môžete ukázať svoj štýl. Doslova sa doň môžete zabaliť. Šatky, šály, nákrčníky, pašmíny… najrôznejšie tvary, farby, vzory či materiály. Strapce, potlač, výšivky či ručná práca. Pokiaľ vyberáte šatku k jednofarebným šatám neutrálnej farby, doprajte si výrazné tóny či vzory. A naopak, ak máte pestrofarebný odev, zlaďte ho s decentnou farbou šatky. Nejde len o správny výber, ale aj spôsob aranžovania. Treba ich vyskúšať niekoľko a nájsť ten svoj. Omotať okolo seba veľké šatky a zachovať si dôstojnosť

je niekedy poriadna drina. Najjednoduchšie je oviť šatku okolo krku a spraviť uzol. Ten nemusí byť zákonite pod bradou, môžete ho posunúť aj na stranu. Praktické je aj zložiť šatku po dĺžke na polovicu, ovinúť okolo krku tak, že oba konce prevlečiete cez vzniknutú slučku. Ak chcete pôsobiť exoticky, siahnite po šatke v tvare štvorca. preložte ju na polovicu, dvojitý cíp nechajte visieť cez hrudník až tesne pod pás a zvyšok šatky omotajte okolo krku.

Pre dojem ležérnosti nechajte splývať šatku z pliec cez chrbat v celej jej širke a dĺžke. Nežne typy žien skôr zvolia malé šatky z ľahších materiálov, keď šik uzlík na jednej stane zdôrazni krehkosť ich nositeliek. Pre tie, ktoré v praktických zručnostiach prepadávajú, máme skvelý tip – nakrčník alebo nekonečný šál. Jednoducho si ho pretiahnete cez hlavu, nikde nič netrčí, nikde sa nič neviaže a stále to vyzerá perfektne.

 

NESTRAŤTE HLAVU

Keďže zima je už v plnom prúde, môže nás však zaskočiť nárazovými nízkymi teplotami. Okrem horúcej kávy z automatu či z kaviarne vás dokáže zahriať aj teplé oblečenie. Netreba preto pred šatníkom strácať hlavu. Ale chrániť ju. Aj to sa dá s eleganciou. V tomto smere nie je dnes hádam žiadne tabu. Ručne háčkované čiapky, barety, mini i maxi klobúky, turbany… aj cez pokrývku hlavy môžete prezentovať svoj štýl. Ak je to však reggae čiapka, kukla, šiltovka či štrikovaná čapica s veľkým brmbolcom, odložte si ho na party s priateľmi. V biznise siahnite radšej po elegantnejšej verzii svojho ja. Ležérnosť je povolená, ale s dôstojnosťou. Výber by sme mali. Čo však môže byť väčšie faux pas ako nevhodná čiapka, je nevhodne správanie v súvislosti s pokrývkou hlavy. Čo tým myslime? Zopakujme si základy etikety.

 

V RUKAVIČKÁCH

Keď už sme zašli k čiapkam, je to len na krôčik k rukaviciam, ktoré predstavujú tiež vhodný doplnok. Kožené sú elegantné, ale aj vlnené môžu byť šik. Opatrne pri dlhých nechtoch, jemné tkaniny môžu poľahky prederaviť. Pri podávaní ruky je slušné dať si ich dolu, u mužov je to samozrejmosť. U žien len v prípade, ak nejde o ozdobne rukavičky, napríklad na plese, ktoré tvoria doplnok roby. Tie si dáma pri zoznamovaní necháva na rukách. Pokiaľ však stojí vonku, hoci aj v treskúcej zime, bežné rukavice by mala pri podaní ruky tiež zvliecť, ak ju však gentleman požiada, aby si svoje ruky nechala zahalené, môže tuto ponuku využiť. Okrem toho, že rukavice dokážu zahriať, sú aj veľmi praktické.  Ak si ich predsa len zabudnete, zahrejte sa na akcii horúcim nápojom, napríklad čajom.