Podľa týchto znakov rozpoznáte, či pijete kvalitnú kávu

Káva sa stala známou ľudskou potrebou. Už to nie je len luxus či pôžitok, ale dôsledok ľudskej energie a ľudskej výkonnosti.  
(William H. Ukers, Všetko o káve – 1992)

Kedysi bola káva len čierna tekutina, ktorá dodávala telu kofeín. Bola presne tým, čo človek potreboval aby sa nabudil a vydržal nespať. Dnes už ľudia nechcú len kávu. Chcú skvelú kávu. Kvalitná káva je predsa prvá vec, ktorú ráno každý deň dokážete oceniť. Je to umenie, rituál a okamihy zdieľané pri spoločnom stole.

Napriek tomu väčšinu z nás nikto nenaučil, ako správne pripraviť kávové nápoje, či ako ich správnu prípravu vedieť oceniť. Keď sa zastavíte v miestnej kaviarni, tajomstvo prípravy je ukryté za pultom. Tak blízko, ale zároveň príliš ďaleko, aby ste prípravu správnej kávy pochopili. Dobrá káva nevznikne len tak, na prvý raz. Je za tým množstvo pokusov, omylov či chýb a človek sa jej prípravu musí naučiť. Možno vypijete stovky zlých káv, pokým sa naučíte, čo znamená dobrá káva. V skutočnosti by mala byť káva lepšia ako dobrá. Vaše espresso by malo byť perfektné!

Šesť základných krokov kvalitnej prípravy kávy:

Základom sú kvalitné kávové zrná. Mali by byť správne upražené, vákuovo balené a podľa možností  čo najčerstvejšie. Viac o pražení kávy sa dozviete na našom blogu

Pražená káva je veľmi citlivá a rýchlo podlieha znehodnoteniu. Káva má omnoho viac aromatických zlúčenín ako napríklad víno, preto je citlivá na pôsobenie kyslíka. Zomelte kávu tesne pred jej varením. Čerstvo pomletá káva je najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť pri domácej príprave vašej kávy.

Otvorenú kávu si starostlivo uskladnite v nádobe bez prístupu vzduchu. Ochráňte vašu kávu pred slnečným žiarením. Vo svete sa vedú veľké debaty o zmrazovaní kávy.     Náš názor je niekde medzi. Ak chcete uschovať čerstvú kávu viac ako dva týždne pred jej prípravou, dajte si ju zamraziť. V opačnom prípade sa zmrazeniu radšej vyhnite a skladujte kávu v chladničke.

Použite správny pomer kávy a vody. Najčastejšou chybou pri príprave je, že ľudia nepoužívajú dostatok kávy. Nehospodárne vám radíme, aby ste kľudne nešetrili a pridali ešte jednu lyžičku.

Zamerajte sa na techniku prípravy. Každá metóda varenia kávy má svoje vlastné špecifiká, preto sa treba neustále učiť na vlastných chybách. Len tréning je zárukou postupného zlepšovania.

Používajte kvalitné nástroje. Áno, vysoko kvalitný kávovar si vyžaduje počiatočné investície. Tie však z dlhodobého hľadiska stoja za to. Dobrý kávovar vám vydrží dlho a celý proces prípravy kávy vám zjednoduší. Ak potrebujete poradiť pri výbere kávovaru do vašej domácnosti, kancelárie či podniku, obráťte sa na nás. 23 ročné skúsenosti z nás spravili spoľahlivých odborníkov pre túto oblasť. našu ponuku kávovarov a automatov na kávu nájdete TU.

Zistili sme, že veľa odpovedí o káve je v chémii, ktorá rozdeľuje svet na rozpustné a nerozpustné zlúčeniny. Rozpustné častice prispievajú k chuti a aróme a tie nerozpustné ovplyvňujú telo kávy. Pražené kávové zrno sa skladá z oboch týchto častíc a v procese extrakcie určujú výsledný charakter šálky.

Čo má vplyv na prípravu?      

Stupeň mletia ovplyvňuje rýchlosť extrakcie. Zrná, ktoré sú pomleté nahrubo majú menšiu plochu než rovnaké množstvo najemno pomletých zŕn. To spôsobuje rozdiel v prenikaní vody a extrakcii pevných látok. Jednotná veľkosť mletia znamená, že stupeň extrakcie olejov a kyselín v káve budú v rovnováhe. Preto odborníci radia kvalitný mlynček na kávu. A majú pravdu…

Teplota vody taktiež ovplyvňuje mieru extrakcie, pretože pevné látky sa rýchlejšie rozpúšťajú pri vyšších teplotách. Teplota výrazne ovplyvňuje chuť kávy, pretože určuje, ktoré pevné látky sa nerozpustia. Použitie príliš horúcej vody povedie ku kyslosti, pretože uvoľňuje nepríjemné kyseliny z kávových zŕn.  Z tohto dôvodu odporúčame varenie s vodou medzi 195 a 202 stupňov.

Pomer vody ku káve… je zvláštne, že sa k tomu stále vraciame, však? Riaďte sa najmä podľa chuti, alebo si objem vody odmerajte a nastavte v pomere k hmotnosti kávy.

A ešte posledná rada pre vaše kávové experimenty. Každý dobrý barista vám povie: uistite sa, že ak chcete hľadať rozdiely, upravte len jednu premennú. Zmena dvoch faktorov v príprave naraz zmätie výsledok a vy nebudete vedieť, či je to preto, že ste zmenili premennú X alebo premennú Y.

Nie je to žiadna veda. Napriek všetkým našim rečiam o chémii je príprava kávy nie len o vede, ale najmä o umení. Naučiť sa variť skvelú kávu nemusí trvať večne. Mal by to byť váš koníček, ktorý vám prinesie dobrý pocit.

ASO VENDING tím

Podobné príspevky

História kávy od dávnych čias

Napísal asovending
10 rokov ago

8 typov pre správny výber stroja na kávu

Napísal asovending
9 rokov ago

Milan Tonka, generálny manažér firmy, ktorá vyrába nábytok už 125 rokov

Napísal asovending
5 rokov ago