piccolo neexistuje cast 2

V poslednom vydaní Zrniek sme si spravili malú kávičkovú osvetu o jednotlivých kávových nápojoch. No tým téma kávy zďaleka nekončí. Káva je pestrá, rozmanitá, prekvapivá, rafinovaná, aká len chcete. Všetky jej tváre, vône, chute, nálady nemôžu obsiahnuť len espresso nápoje. Káva sa dá pripraviť hneď viacerými spôsobmi či postupmi. Povieme si zopár slov o niektorých z nich. Čudovali by ste sa, ako veľmi pokročili kaviarne vo svojej ponuke, tak nech vás nezaskočia v menu pojmy ako moka, french press či džezva.

 

MOKA

V našich končinách známa aj ako koťogo. Táto príprava síce nie je príliš šetrná ku káve, napriek tomu je po celom svete veľmi obľúbená. Najviac sa používa v Taliansku, kde patrí k základnému inventáru každej domácnosti. Intenzita kávy osciluje niekde medzi espressom a zalievanou kávou. Mletá káva sa v sitku zahrieva, až ju preleje vriaca voda, čo vnímame mierne pripálenou chuťou. Stále si však zachováva prirodzenú arómu a chuť kávy. Výhoda moka kanvičky spočíva v dostupnosti a praktickosti. Stačí malá investícia a môžete si pripraviť chutnú kávu. Dnes sa vyrábajú kanvičky na plyn, elektrinu i indukciu. V šálke nečakajte cremu ako máva espresso, čo môže mať aj svoje pozitíva. Krása takto pripravenej kávy je ukrytá v servírovaní, môžete pripraviť do porcelánovej kanvičky 3 – 4 dávky a vychutnávať si ju postupne, dolievať podľa chuti či sa s niekým podeliť.

 

FILTROVANÁ KÁVA

Základná črta je proces lúhovania, nie tlaku. Kávu necháte relaxovať v takmer vriacej vode zopár minút. Je pravým opakom espressa, intenzita je veľmi jemná a ak ste zvyknutí na espresso, pri filtrovanej káve objavíte nové tóny i vône hoci aj rokmi odskúšanej značky. Takto pripravenú kávu si môžete vychutnávať dlhú dobu, pri postupnom chladnutí rozlíšite jemné nuansy chuti a pôžitok tak dostane úplne nový rozmer. Objavíte kávu v jej mnohých podobách. Použiť môžete buď filtre alebo napríklad French press.

 

french-press

 

FRENCH PRESS

Elegantný a šarmantný spôsob, ako získať naozaj dobrú kávu. To, že ide o vynález Francúzov, asi nebude prekvapením. A to, že si ho nechal patentovať Talian, asi tiež nie. Tieto krajiny vedú spory o mnohé gurmánske recepty, plodiny či techniky. V čom ale spočíva príprava? Vyluhovaná káva sa jednoducho stlačí na dno špeciálnej nádoby piestom s filtrom alebo jemným sitkom. Ak máte v obľube veľké šálky či skôr misky a kávu radi popíjate počas celého dopoludnia, pri práci v záhradke, za notebookom, prosto ako spríjemňovanie si chvíľ, je pre vás táto príprava ideálna.

 

AEROPRESS

Ďalšia alternatívna metóda, ktorá je kombináciou filtrovanej kávy a french press. Podstatnú rolu v tomto najmodernejšom postupne prípravy kávy hrá sitko, valec a filter. Celé je to postavené na hlavu… Skutočne ide o opačný postup. Do prístroja
nasypete kávu a zalejete vodou. Po pridaní filtra otočíte nádobu hore dnom a postavíte na šálku. Príde na rad hrubá sila, zatlačíte na piest a káva je na svete. Množstvo kávy a dĺžka lúhovania je úplne vo vašich rukách, a tak sa zábava môže začať.

vacuum pot

VACUUM POT

Tiež v podstate hovoríme o filtrovanej káve, avšak v tomto prípade ide o prekrásny rituál, ktorý pripomína chemický pokus. Potrebujete špeciálny prístroj, ktorý zahŕňa sklenené banky či horák. Pri prelievaní kávy z jednej banky do druhej vďaka rozpínavosti ohrievanej vody sa z vás stane alchymista. Toto je už level pre skutočných fajnšmekrov.

 

DŽEZVA

Dostávame sa ďaleko do histórie. Džezva, vo svete známa aj ako cezve, je najviac rozšírená v arabských krajinách. Domáci zvyknú kávu ochucovať kardamómom a tradične sa pripravuje v rozpálenom piesku alebo žeravých uhlíkoch. Pozor, nehovoríme o tureckej káve, ktorú ponúkajú v slovenských podnikoch ako obyčajnú zalievanú. Veru nie. Džezva je ďaleko sofistikovanejšia a od nášho „turka“ sa veľmi líši. V podstate sa výrazne líši aj od espressa či filtrovanej kávy. Nedá sa zrovnávať so žiadnou inou prípravou. Samozrejmosťou je cukor, ktorý sa pridáva k úplne najemno pomletej káve, až takmer na prach. Zalejete vodou a dáte na oheň. Zahrievaním sa na hladine začne tvoriť pena. Vtedy na chvíľu odstavíte z ohňa a znovu vrátite naspäť na zdroj tepla. Postup opakujeme celkovo trikrát. Niekto preferuje jedno prebublanie, ostáva tak pri servírovaní crema. Kávu opatrne nalejete do šálky a musíte počkať, kým sadne na dno. Tradičná džezva je medená, dnes však dostanete napríklad aj smaltovanú. Kávičkári isto ocenia tento spôsob prípravy pre dostupnosť – kanvičku si so sebou môžete nosiť všade, kde si viete spraviť oheň alebo zapnúť ohrievač. Skvelú kávu si tak môžete s gráciou vychutnať aj na rybačke či stanovačke.