Kávou proti depresii? Pre väčšinu z nás je káva a hlavne espresso príjemným rituálom na úvod dňa. U našich zákazníkov príprava rannej kávy z kávového automatu. Najviac nás zásobí hormónom „šťastia“ – serofinom, ktorého produkcia je závislá od svetla. Najmä v jesennom a zimnom období, keď vstávame za tmy ho  nie je práve veľa. Káva poskytne každému to, čo potrebuje – potešenie, pôžitok či povzbudenie.no depressedKeď sa ešte pred niekoľkými rokmi o káve uvažovalo, ako o nápoji s negatívnym vplyvom na zdravie a pitie espressa bolo malým hriechom, čoraz viac výskumov v nedávnej dobe potvrdzuje, že tento chutný fetiš je vlastne aj zdraviu    prospešný.

Najnovšie výskumy ukazujú, že má pozitívny vplyv nielen na srdce a cievy, ale aj na našu psychiku. Mnohí z nás nakoniec na to, aby sme si v ranných či popoludňajších hodinách zlepšili náladu, používame práve chvíľku s obľúbenou kávou pripravenou v automate na kávu buď v práci alebo doma.

Avšak káva nefunguje tak, že nám zlepší náladu len chvíľkovo, vedci tvrdia, že jej pozitívny vplyv pretrváva dlhšie, ako si uvedomujeme. Výskumníci z Harvard University porovnávali súvislosť medzi príjmom kávy a výskytom depresií u takmer 51 000 žien.

Zistili, že ženy, ktoré pijú štyri a viac šálok espressa denne, majú o pätinu menšiu pravdepodobnosť, že sa dostanú do depresie a tie, ktoré pijú kávu dvakrát až trikrát denne, si znižujú riziko depresií o 15 percent. Vedci síce neskúmali, ako káva ovplyvňuje psychické zdravie u mužov, ale už dávnejšie iné štúdie ukázali podobný účinok.

Výskumníci, ktorých zistenia boli zverejnené v odbornom časopise Journal of American Medicine Association predpokladajú, že kofeín funguje podobne, ako antidepresívne tabletky – zastavením tvorby niektorých hormónov. Podľa denníka Daily Mail tvrdia, že pitie kávy v našom slovníku espressa, zvyšuje pocity pohody a dáva nám energiu počas dlhšej doby. Vedci sa tiež v rámci svojho výskumu zaujímali o to, v akom množstve ženy – účastníčky štúdie pijú čaj, konzumujú čokoládu, alkohol a či cvičia. Zistili, že káva, najlepšie espresso má z uvedených faktorov najväčší vplyv na zníženie rizika výskytu depresie, avšak pozor – typ kávy bez obsahu kofeínu nefunguje vôbec.

Preto odporúčame našich zákazníkov aby neotáľali a spojili rannú pohodu s návštevou kávových automatov ASO Vending, a takto s našou pomocou a šálkou voňavého espressa bojovali proti jesenným a zimným depresiám.

Dobrú chuť!