KÁVOU KU KRÁSNEJ PLETI

Kávové zrná sa čoraz viac objavujú za hranicami sveta gastronómie. S veľkou obľubou ich aplikujú

kozmetickí mágovia do svojich sér a prípravkov. Viete, že sa vďaka kofeínu môžete zbaviť celulitídy? Ale pozor, vysedávaním v kaviarni nad sladkým cappuccinom to asi nebude!

Zrná kávy sú doslova nabité antioxidantmi. A samotný kofeín má množstvo protizápalových a energizujúcich vlastností. Je to stimulačný alkaloid, ktorý nájdeme i v čaji. Nepreniká do nášho organizmu len cez žalúdok, ale i cez kožu.

 

PROTI SLNKU I CELULITÍDE

Kofeín sa zameriava na bunky poškodené UV žiarením. Zaujímavé je, že zdravé bunky zbytočne nedráždi. Krém s obsahom kofeínu dokáže absorbovať UVB lúče. A teraz si povedzme niečo o boji proti celulitíde. Kofeín spôsobuje dehydratáciu, čiže zmenšuje bunky. Našťastie, aj tie „pomarančové“. Okrem toho zrýchľuje krvný obeh. Nanešťastie, pokiaľ trošku nepohnete zadkom a neupravíte stravovacie návyky, budete musieť kofeínové kozmetické prípravky používať pravidelne a dlhodobo. A pozor, ani nedúfajte, že vám nejaký krém úplne rozpustí tuk, kofeín dokáže len znížiť objem buniek, ide teda skôr o efekt na pohľad. Ale povedzme si úprimne, aj to je veľké plus.

 

ZVONKU ČI ZVNÚTRA?

Nemusíme ostať len pri celulitíde, problematické mávame aj iné časti tela. Napríklad oči. Aj v tomto prípade fungujú prípravky s kofeínom perfektne. Antioxidanty regenerujú poškodené bunky, akoby zázrakom vymažú vrásky z vašej pleti, dokonca si poradia aj s pigmentovými škvrnami. Teraz sa možno natíska otázka, prečo pri spotrebe veľkého množstva kávy máme skôr nepríjemný pocit vysušenia a dehydratácie a pri kréme by sme mali omladnúť? Pretože kofeín v kréme pôsobí cielene len tam, kde má. Takže opatrne, ak si myslíte, že sa k mladistvému vzhľadu prepijete pri kávovare. Jedna- dve šálky síce pôsobia priaznivo aj zvnútra, ale väčšie množstvo kávy môže mať v konečnom dôsledku skôr opačný efekt.

VOŇAJTE AKO KÁVA

Čo ďalšie majú spoločné káva a kozmetika je aróma. Vôňa kávy dráždi zmysly, stimuluje určité centrá v mozgu a vyvoláva príjemné pocity, ktoré sa ku káve viažu. Na to stavili aj majstri parfumom. Kofeín môžete objaviť aj v prípravkoch proti vypadávaniu vlasov. Dokáže preniknúť až k vlasovému folikulu a stimulovať jeho činnosť. Ak chcete vyskúšať účinok kofeínu, nemusí vás to stáť mesačný plat v kozmetickom salóne. Takéto prípravky si môžete pokojne vyrobiť aj doma, stačí vám na to kávová usadenina. Rozmiešajte ju s troškou olivového oleja a zmesou masírujte problematické „pomarančové“ miesta. Zmiešaním usadeniny s medom vykúzlite zase efektívny peeling na tvár.