Tajomstvo fungovania kávomatu dnes
Kávomat je automatický stroj, ktorý je schopný pravidelne vydávať kávu, či už instantnú – uloženú oddelene podľa svojho druhu násypkách alebo čerstvo pomletú z výberových kávových zŕn. Systém kávomatu je schopný automaticky nadávkovať porciu, ktorá je obsahom pohára a zmiešať suroviny spolu s vopred určeným množstvom vody. Potom automat vydá pripravený nápoj priamo k vám. To, čo bude váš nápoj z kávomatu obsahovať, si navolíte sami pomocou jednoduchých tlačidiel. Keď si zvolíte nápoj, tlačidlo vyšle signál pre nadávkovanie vašej kávy. V pamäti kávomatu sú uložené dáta o množstve kávy, cukru či smotany. Keď si v automate zvolíte zrnkovú kávu Lavazza, pred tým, ako poputuje do vašej šálky prejde v automate mlynčekom, kde sa zrno čerstvo pomelie.

KAVOMATY HISTORIA

Príchod kávomatov od vynálezcov až k nám
Môžeme smelo povedať, že predajné automaty priniesli so sebou ďalší rozmer možností. Najbližším predchodcom kávomatov boli stroje objavované od roku 1900, ktoré ponúkali sódu v pohároch. V roku 1930 boli na trh zavedené aj automaty, ktoré ponúkali chladené nealkoholické nápoje. Na tento podnet zareagovala Coca Cola, ktorá v roku 1937 prišla z vlastným nápojovým automatom. Krátko potom sa objavili prvé automaty na horúce nápoje a kávovary.

OPRAVA KAVOMATU

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo by sme robili bez predajných automatov? Bez kávomatov v kanceláriách, školách, nemocniciach či bufetoch? Odpoveď je celkom jednoduchá, pretože takmer nikto z nás nemôže žiť bez šálky kávy. Koncept coffee break sa tešil popularite hneď od svojich začiatkov, od roku 1974, kedy začali byť umiestňované prvé kávomaty. Vďaka pokroku technológií, novým chutiam a druhom kávy, mlynčekom a iným faktorom sú dnes kávovary a automaty na kávu neodmysliteľnou súčasťou dnešnej doby.

pondelkove rano

Keď sa pozrieme na umiestnenia týchto strojov, neexistuje žiadny trh, ktorý by nebol dotknutý kúzlom predajných automatov. Prvý automat rýchleho občerstvenia s presklenými dverami prišiel na trh v roku 1972. Predajné automaty vďaka svojej ponuke poskytujú okamžité riešenie občerstvenia počas cesty do práce či jazdy vlakom. Táto predajná revolúcia priniesla veľké pohodli do našich životov. Od minulosti sa počas dlhých rokov predajné automaty do veľkej miery vyvíjali a dne sú naozaj všade. Či už ide o obchody, letiská, alebo dokonca podniky – predajné automaty nám jednoducho uľahčujú život. Kto by si bol pomyslel, že tieto stroje jedného dňa budú akceptovať platbu mobilom či bezkontaktnou platobnou kartou?

Postupom času nastal trend špecializácie automatov. Samostatne stojace automaty na kávu a horúce nápoje, automaty na chladené nápoje, predajné automaty na sladkosti a rýchle občerstvenie či tovarové automaty na bagety a hygienicky balené pečivo. To sú len niektoré druhy z radu vendingových strojov. Vďaka ľuďom, ktorí kladú vo svojej tvrdej práci dôraz na pitný režim sa predajné automaty stali bežnou súčasťou výrobných podnikov a rôznych verejných inštitúcií. A aká je budúcnosť vendingu? To nikto nevie. Možno že čoskoro budú na svete automaty, o akých sa nám ani nesnívalo.

Mate zaujem o kavomat