sonnecrystal7

Spoločnosť SONNE CRYSTAL bojuje o udržanie sklárskej tradície v regióne Poltár. O tom, s akými ťažkosťami bojuje, ale i o tom, ako motivuje zamestnancov sme sa porozprávali s Ondrejom Trčanom, majiteľom rodinnej firmy.

 

Ako by ste charakterizovali Sonne Crystal?

Sonne Crystal je rodinná firma, založená v roku 1991. Zaoberáme sa zušľachťovaním olovnatého krištáľového skla na hotové výrobky. Patrí sem brúsenie pomocou diamantových kotúčov, chemické leštenie, maľovanie, nanášanie 24-karátového zlata alebo platiny či pieskovanie skla. Sme najväčším zamestnávateľom v regióne Poltár, vo firme pracuje takmer 100 ľudí. Svoje produkty vyvážame najmä do východných krajín.

sonnecrystal2

Sonne Crystal, ako najväčší výrobca krištáľového skla na Slovensku, sídli v Poltári. Aké sú hlavné výhody či nevýhody tohto regiónu?

Síce sa nachádzame v sklárskom regióne, výhody tu však nemáme, nakoľko ľuďom už nie je poskytované vzdelanie v sklárskom remesle. Nových zamestnancov si zaúčame sami a vo veľkej väčšine, žiaľ, tento proces nezvládnu. Nie sú nám refundované prostriedky, ktoré na nich za tento čas vynaložíme, čo je pre nás dosť stratové nielen finančne, ale aj časovo.

 

Aké vlastnosti najviac oceníte pri obchodných partneroch?

U našich obchodných partnerov si ceníme ústretovosť, toleranciu, dodržiavanie vzájomnej dohody. No a tiež ich pravidelné objednávky a platby, samozrejme, aj obchodné stretnutia pre udržiavanie dobrých vzťahov či obchodné rokovania.

 

Spomenuli ste, že vaša firma zamestnáva takmer stovku ľudí. Čo pre vás zamestnanci znamenajú?

Naši zamestnanci sú našou druhou rodinou. Snažíme sa o vytvorenie príjemnej atmosféry na pracovisku.

 

Na akých hodnotách je vaša spoločnosť postavená? Aké heslo vyjadruje najlepšie vašu firemnú politiku?

Naším cieľom je udržať sklársku tradíciu v tomto kraji pre ďalšie generácie. Dôraz kladieme na spokojnosť našich klientov a poskytovanie výrobkov najvyššej kvality na trhu.

 

Zamestnancom poskytujete viacero benefitov. Ktorý by ste vyzdvihli?

Pokiaľ zamestnanci potrebujú prezenty k rôznym príležitostiam, majú ich u nás podľa zásluhy zadarmo.

 

Ďalším benefitom, ktoré poskytujete zamestnancom, sú aj kávomaty ASO VENDING. Ako vnímate tento benefit?

Kávomaty vnímame ako spríjemnenie času a pobytu na pracovisku.

sonnecrystal6

Ako často si kávu doprajete vy osobne?

Určite každý deň, aspoň 2- až 3-krát.

 

Aká je vaša obľúbená káva?

Irish cream.

 

Máte nejaký kávový rituál?

Kávu si dávam vždy ráno pri príchode do práce, ďalšiu doobeda a niekedy aj poobede. Medzitým podľa chuti a nálady aj čokoládu, čaj či malý snack.

 

sonnecrystal1

Poltárski sklári zachovávajú tradíciu z 18. storočia. Pod ich šikovnými rukami vznikajú luxusné kúsky ručne brúseného skla či pozláteného krištáľu s maľovanými vzormi. O trblietavú nádheru majú záujem po celom svete. Najviac produkcie vyvážajú do arabských krajín a na Stredný východ.

Text: Ľubomír Šullko // Foto: archív SONNE CRYSTAL