brazilia kava futbal

Krajina kávy, futbalu, Ježiša, krásnych pláží a samby. Do Brazílie sa však necestuje len za zábavou, hoci rytmus ľudí tejto krajiny je skutočne divoký, ale i za výbornou kuchyňou a tou najlepšou kávou.

 Brazílska federatívna republika je najväčší a najľudnatejší štát Južnej Ameriky. Veľkú časť krajiny pokrýva tropický dažďový prales. Jedným z najznámejších miest krajiny, ale i sveta je mesto Rio de Janeiro, ktoré bolo do roku 1960 aj hlavným mestom Brazílie. Na vrchol slávy sa dostalo vďaka bielemu piesku nádherných pláží, karnevalu a notoricky známej gigantickej soche Ježiša, ktorá sa vypína nad mestom z vrchu hory Corcovado ako všemocný ochranca. 400 kilometrov ďalej leží Sao Paulo, najväčšie mesto Brazílie a najľudnatejšie mesto na južnej pologuli.

 

brazilia rio de janeiro

 

 

NÁRODNÉ POKLADY

Mäsožravci pozor! V národnom jedle Brazílie sa miesi bravčové i hovädzie mäsko. Doplnené fazuľou, zeleninou, klobásami, slaninou, ryžou a opraženou maniokovou múkou vytvára jedinečnú kombináciu pod názvom feijoada. Maniok spolu s ryžou a čiernymi fazuľami predstavuje trojicu typických prvkov miestnej kuchyne. Ide o druh zeleniny, ktorý tvarom pripomína pokrútenú mrkvu. Takmer všade naďabíte aj na churrasco – grilované hovädzie mäso napichnuté na ihle. To, čo pre Kubu predstavuje rum, predstavuje pre Brazíliu 40 % destilát Cachaça. Dokonca sa vyrába rovnako ako kubánsky rum z cukrovej trstiny. Tvorí základ pre ďalší národný nápoj – základom miešaného drinku Caipirinha je práve Cachaça, ďalej polovica limetky, trstinový cukor a ľad.

 

brazilia rio jezis

 

MAJSTRI KÁVY

Brazília je vo svete kávy veľkým hráčom. Jedna tretina svetovej produkcie kávy pochádza práve z jej plantáží. Po prvýkrát sa kávovník dotkol brazílskej pôdy v roku 1727, keď diplomat Francisco Palheta zasadil kávovník, dar od manželky starostu Francúzskej Guyany, vo svojej záhrade. Sprvu využíval jeho plody vo svojej kuchyni, pomaly sa začali zrná trúsiť medzi susedov a následne aj medzi farmárov. To už bol len krôčik k pestovaniu vo veľkom. Financie na pestovanie kávy zastrešoval samotný štát a hlavnou pestovateľskou oblasťou sa stalo Rio de Janeiro. Bolo to nielen pre výborné prírodné podmienky, ale aj blízky prístav, čím dokázali pestovatelia kávu veľmi prakticky rovno aj exportovať. V tejto najlepšej kávovej oblasti sa pestuje odroda Arabica. Na území Brazílie sa stretávajú tri klimatické pásma, čím sa vytvárajú ideálne podmienky práve pre pestovanie kávy. Jemná chuť miestnej kávy s miernou kyslosťou má mnoho príchutí a variantov. Typické sú čokoládové a orieškové tóny a nepatrný nádych ovocia. V súčasnosti je najväčšou kávovou provinciou oblasť Sao Paulo.

 

Café do Brasil

Typická je káva Cafezinho. Malá silná aromatická káva, ktorá sa pije kedykoľvek počas dňa, horúca, bez mlieka a na ex. Pripomína klasické espresso, ale spracúva sa zároveň s cukrom, takže ďalšie dosládzanie nie je potrebné. Je súčasťou každodenného života Brazílčanov, či už súkromného, alebo pracovného. Pri návšteve, ale aj obchodnom stretnutí sa úplne automaticky po pozdrave ponúka táto káva, alebo sa rovno prinesie a jej konzumácia je úplnou samozrejmosťou. Žiadne odmietanie, ani výmeny. Hovorí sa, že pravá brazílska káva má byť silná ako diabol, horúca ako peklo a sladká ako láska. A káva Cafizinho taká nepochybne je.

 

brazilia rio de janeiro karneval

KARNEVAL A SAMBA

Vrchol zábavného brazílskeho priemyslu. 4 dni a noci smiechu, divokých rytmov, samby, fantazijných kostýmov, odhalených zadkov tanečníc, kokteilov… treba uznať, že je to výborná príprava na 40-dňový pôst, ktorý po karnevale nasleduje. Treba sa vyblázniť aj do zásoby. História karnevalu siaha až do roku 1641, keď Indiáni a otroci z Afriky zatúžili zabávať sa v štýle Európanov. Z tradičných bálov a maškarád si zobrali základ a pretavili ho do autentickej atmosféry Brazílie, do ktorej sa premietla okrem domácej indiánskej aj dovezená africká kultúra. Pri prehliadke alegorických vozov neviete, kam s očami. Ulice hýria farbami, šumia sambou a vo vzduchu cítiť zmyselnosť.

Tradične sa na karnevale predvádzajú aj školy samby a súperia o víťazný titul. Samba je symbolom brazílskeho štýlu života. Rýchly, hojdavý rytmus je často na hrane erotiky. V tanečníkoch akoby sa predvádzal samotný čert, ktorý nespútanými hravými figúrami vábi do svojich osídiel vášne. Rozpáli vás nielen atmosféra samby, ale aj jej skutočne divoké tempo, ktoré vašu fyzickú kondíciu podrobí poriadnej skúške. Vypotíte viac kalórií ako pri aerobiku a záplava endorfínov vás doslova pohltí.