Grécky matematik Hero dostal okolo roku 215 p.n.l. úžasný nápad, keď vynašiel stroj na výdaj svätenej vody v egyptských chrámoch.
Automat (alebo automatický maloobchodný predaj ako je často zaužívané) má veľmi dlhú históriu. Grécky matematik Hero dostal okolo roku 215 p.n.l. úžasný nápad, keď vynašiel stroj na výdaj svätenej vody v egyptských chrámoch. Keď sa do otvoru vložila minca, dopadla na „tanier“ spojený s pákou. Páka otvorila ventil, ktorý nechal vytiecť prúd vody von. „Tanierik“ pokračoval v nakláňaní pod váhou mince do bodu, kým minca padla a „tanierik“ protiváhou prudko posunul páku a tá zatvorila ventil.

old espressoAutomaty museli na svoj návrat počkať do vypuknutia priemyselnej revolúcie. Prvé moderné predajné automaty boli predstavené v Londýne začiatkom 80tych rokov 19. stor. V tomto čase vydávali len poštové pohľadnice. Prvé predajné automaty v USA boli vyrobené spoločnosťou Thomas Adams Gum Company a predávali žuvačky na železničných staniciach v Štátoch. Anglický vydavateľ a majiteľ kníhkupectva, Richard Carlisle vynašiel automat na predaj kníh približne v rovnakom čase. Ideu pridávať hry a animované postavičky do automatov prepracovala neskôr spoločnosť Pulver Manufacturing Company v roku 1897 – tu datujeme vznik hracích automatov.

Začiatkom 20-tych rokov sa začali vyrábať prvé nápojové automaty na výdaj sódy do pohárov, o niekoľko rokov na to americký vynálezca zostavil automat na cigarety.

Predajné automaty čoskoro ponúkli všetko – horúce nápoje, espresso (klasické kávomaty alebo automaty na kávu) cez chladené nápoje až po tovar ako pohľadnice, známky, cigarety a hovoriace automaty.